Perustelut
Porin kaupungilla on 12 vammaisille tarkoitettua asumisyksikköä, joista Jokisuisto on vammaispalvelulain mukaisille vaikeavammaisille ja muut lain kehitysvammaisten erityishuollosta mukaisille asukkaille. Asumisyksiköissä järjestetään sekä pysyvää että tilapäistä asumista. Korotuksen perusteena on kiinteistöjen ja rakennusten sekä asuntojen ylläpidosta ja hoidosta johtuvien menojen nousut sillä perusturva ei ole nostanut kaikkien yksiköiden kohdalla asukasvuokria kun vuokrantanaja on korottanut vuokraa. Angervon vuokria on tarkastettu viimeksi vuonna 2014, Olgan, Poijun, Apollon, Orvokin, Auroran, Jokisuiston, Tyrnin ja Wassan vuonna 2016 sekä Kirjosiiven ja Tynkäkujan vuonna 2019. Tälä hetkellä vuokrankorotus paineet kohdistuvat seuraaviin asumisyksiköihin; Angervo, Kirjosiipi, Orvokki, Jokisuisto, Kotiranta 1, Tynkäkuja, Tyrni (ml.Poiju), Wassa. Vammaispalvelut korottavat asumisyksiköiden vuokria ja vesimaksuja 4 % 1.3.2022 alkaen (liitteestä näkyvät asuntokohtaiset nykyiset ja korotetut vuokrat).
Angervo on 14-paikkainen rivitalotyyppinen tehostettu palveluasumisyksikkö, jonka vuokrat ovat 271,55 € - 489,06 €. Asuntola Kirjosiipi on 14-paikkainen kehitysvammaisten tehostettu palveluasumisyksikkö Ruosniemessä. Vuokrat ovat 400,34 € - 511,03 €. Orvokki tarjoaa 14 kehitysvammaiselle tehostettua palveluasumista. Orvokissa vuokrat ovat 344,76 € - 417,76 €. Jokisuiston palveluasunnot on vammaispalvelulain mukaista ympärivuorokautista palveluasumista eli tehostettua palveluasumista. Asuntoja löytyy 26, vuokrat ovat 436,07 € - 579,60€. Kotiranta1 sijaitsee Lavian keskustassa. Kotirannassa ei ole yövalvontaa. Kotiranta1:ssä on kuusi asiakaspaikkaa, vuokrat ovat 114,53 € ja 229,07 €. Tynkäkujan asuntola on 24-paikkainen ympärivuorokautinen asumisyksikkö, jossa vuokrat ovat 377,18 € - 579,27 €. Tyrni on 20-paikkainen kehitysvammaisten tehostettu palveluasumisyksikkö, joka jakautuu neljään soluun: Majakka, Aallokko, Ankkuri ja Lokki. Vuokrat ovat 548,92 € - 644,77 €. Wassan asuntola Merikarvialla on kuusipaikkainen palveluasumisyksikkö ja lisäksi tukea saa myös neljä tukiasujaa ns. satelliittia. Vuokrat ovat 379,57 € ja 416,72 €. Vuokran lisäksi asukkaat maksavat vesimaksun 8,41 €/kk.
Vuokranantajan on ilmoitettava vuokran tarkistamisesta kirjallisesti vähintään kahta kuukautta ennen uuden vuokran voimaantuloa.
Ehdotus
Esittelijä
-
Sanna Mustajoki, perusturvajohtaja, sanna.mustajoki@porinperusturva.fi
Porin perusturvalautakunta päättää korottaa Angervon, Kirjosiiven, Orvokin, Jokisuiston, Kotiranta 1:n, Tynkäkujan, Tyrnin (ml.Poiju), Wassan, ja Tynkäkujan huoneistokohtaisia vuokria ja vesimaksuja 4% alkaen 1.3.2022.
Päätös
Päätös ehdotuksen mukaan.