Perustelut
Valtuutettu Milka Tommila (VAS) jätti puheenjohtajalle seuraavan valtuustoaloitteen:
Omaishoidon tukea myönnetään Porissa seuraavasti:
TUKILUOKKA 1 630,00 € Asiakas tarvitsee jatkuvaa ympärivuorokautista hoitoa ja huolenpitoa. Hoidon sitovuus on samaa tasoa kuin pysyvässä laitoshoidossa olevalla. Hoitotyö edellyttää hoitajan kokopäiväistä työpanosta ja hoitovastuuta ympäri vuorokauden.
TUKILUOKKA 2 455,00 € Asiakas tarvitsee paljon hoitoa ja huolenpitoa henkilökohtaisissa päivittäisissä toiminnoissa. Hoitotyö sitoo pääsääntöisesti hoitajan kokopäiväisesti. Jos omaishoitaja on hoidollisesti raskaan siirtymävaiheen aikana lyhytaikaisesti estynyt (1-6 kk) tekemään omaa tai toisen työtä, palkkio on vähintään 790/kk omaishoitolain 5 §:n mukaan.
Omaishoitajien työ on erittäin sitovaa, raskasta ja yhteiskunnallisesti arvokasta. Palkkio on aivan liian pieni suhteessa työn vaativuuteen. On siis syytä tehostaa myös kunnan muita keinoja auttaa omaishoitajia jaksamaan mittaamattoman arvokkaassa työssään.
Vuonna 2019 toimeentulotuen perusosan määrä on yksin asuvalla 497,29 e/kk. Perusosan määrät säädetään toimeentulotukilaissa. Määriä tarkistetaan vuosittain kansaneläkeindeksin mukaan. Toimeentulolla elävien tulot jäävät niin pieniksi, ettei rahaa jää oman hyvinvoinnin edistämiseen ja tämä lisää myös terveydenhuollon kustannuksia pitkässä juoksussa. Kunnan on siis syytä ryhtyä kaikkiin mahdollisiin ennalta ehkäiseviin toimiin.
Ehdotan, että Pori ottaa käyttöön liikuntakortin omaishoitajille ja toimeentulotukiasiakkaille. Liikuntakortti kävisi vapaasti kaupungin uimahalleissa ja uimahallien yhteydessä olevilla kuntosaleilla. Liikuntakortista ei perittäisi maksua. Edellytyksenä liikuntakortin myöntämiselle on, että saaja sitoutuu käyttämään korttia. Samalla tutkitaan liikuntakortin mahdollinen myöntäminen myös kotihoitajille, joiden työ on erittäin kuormittavaa ja palkka alhainen.
Ehdotus
Kaupunginvaltuusto lähettää aloitteen kaupunginhallituksen valmisteltavaksi.
Päätös
Päätösehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.