Perustelut
Valtuutettu Jarno Joensuu jätti kaupunginvaltuuston kokouksessa seuraavan valtuustoaloitteen:
"Porin kaupungin alueella on seitsemän viralliseksi luokiteltua koirapuistoa. Noormar-kun alueelta ei sellaista löydy. On noussut esiin tarve alueelle rakennettavalle koirapuistolle.
Porin kaupungin hallintosäännön 130§ mukaan esitän seuraavaa:
Noormarkun keskustan alueelle rakennetaan asianmukainen ja riittävän suuri koira-puisto vuoden 2022 aikana. Koirapuiston sijainti tulee olla sellainen, että se ei aiheuta häiriötä alueen asukkaille tai muulle toiminnalle. Koirapuistosta tulee ottaa huomioon Noormarkun alueen koiraharrastajien näkemykset.
Porissa
20.9.2021
Jarno Joensuu
kaupunginvaltuutettu sd"
Ehdotus
Kaupunginvaltuusto päättää lähettää valtuustoaloitteen kaupunginhallitukselle kaupunginvaltuuston päätösten toimeenpanon yhteydessä käsiteltäväksi.
Päätös
Kaupunginvaltuusto päätti lähettää valtuustoaloitteen kaupunginhallitukselle kaupunginvaltuuston päätösten toimeenpanon yhteydessä käsiteltäväksi.