Vapaa-ajan lautakunta, kokous 26.2.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 18 Liikuntayksikön avustukset vuodelle 2025

PRIDno-2024-3623

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Petteri Lahti, yksikön päällikkö, liikuntayksikkö, petteri.lahti@pori.fi

Perustelut

Esityslistan liitteenä on ehdotus vuoden 2025 liikunnan toiminta-avustusten ohjeeksi. Avustuksiin varattu määräraha vahvistetaan kaupunginvaltuuston vuoden 2025 talousarvion käsittelyn yhteydessä. Vuoden 2024 liikunta- ja nuorisoavustusten määräraha oli yhteensä 490 000 euroa, mistä liikunnan avustusten osuus oli 392 000 euroa. Liikuntayksikön avustusohjetta vuodelle 2025 on uudistettu kaupunginhallituksen 28.9.2020 § 501 hyväksymien ja viimeksi KH 29.1.2024 § 38 päivittämien avustusperiaatteiden mukaiseksi. Avustusohjeessa nostetaan esiin avustettavan toiminnan ja kaupungin strategisten tavoitteiden välistä yhteyttä sekä näiden tavoitteiden edistämistä.

Liikunnan ja nuorisotyön avustuskokonaisuudet on erotettu 1.1.2024 voimaan astuneen organisaatiouudistuksen myötä omiksi ohjeikseen ja liikunnan avustusohjeen muutokset koskevat pääasiassa nuorisoavustuksiin liittyvien mainintojen poistamista ohjeesta. 

Avustusohjeessa esitettäviä strategisia tavoitteita on käsitelty Porin seuraparlamentin kanssa 11.9.2023, eikä vuoden 2024 avustusohjeeseen tehty nyt näiden tavoitteiden osalta muutoksia. Seuraparlamentin jäsenet saivat esittää kommentteja vuoden 2025 avustusohjetta koskien. Saadun palautteen perusteella yhdistyksiltä edellytettävä sitoutuminen epäasiallisen käyttäytymisen, häirinnän ja syrjinnän ehkäisemiseen tähtäävään ohjeistukseen sekä näiden tilanteiden varalle luotuihin toimintamalleihin nähtiin tärkeänä. Asia nostettiin vuoden 2024 avustushaun yhteydessä esille, tarkoituksena edellyttää ohjeistusta ja toimintamalleja yhdistyksiltä vuoden 2025 avustushaussa. Ohjeistus ja toimintamallit epäasiallisen käyttäytymisen, häirinnän ja syrjinnän ehkäisemiseen sisältyvät Olympiakomitean Urheiluyhteisön eettiset periaatteet -ohjeistukseen, mutta asian ajankohtaisuudestä ja tärkeydestä johtuen nämä on nostettu avustusohjeessa erikseen esille. Kommenteissa nousi esille myös avustusta saavien velvollisuus kuvata toimintaansa lähellä.fi-palveluun sekä erilaisten hallinnollisten velvollisuuksien lisääntyminen seurojen ja yhdistysten arjessa. Edellytys toiminnan kuvaamisesta lähellä.fi-palveluun tulee kaupungin yleisistä avustusperiaatteista (KH 29.1.2024 § 38). 

Liikuntayksikön avustuksia haetaan sähköisellä avustuslomakkeella, jotka avautuvat avustusten hakuajan alkaessa 1.11.2024 osoitteessa www.pori.fi/avustukset. Avustusten hakuaika päättyy 21.11.2024 klo 15. 

Ehdotus

Esittelijä

Esa Kohtamäki, toimialajohtaja, sivistystoimiala, esa.kohtamaki@pori.fi

Vapaa-ajan lautakunta päättää hyväksyä vuoden 2025 liikunnan toiminta-avustusten ohjeen liitteen mukaisesti.

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.

Kokouskäsittely

Merkitään, että yhteyskoordinaattori Annika From poistui kokouksesta tämän asiakohdan käsittelyn aikana kello 17.53.

Valmistelija

  • Petteri Lahti, yksikön päällikkö, liikuntayksikkö, petteri.lahti@pori.fi

Perustelut

Kaupunginhallituksen hyväksymien avustusperiaatteiden (KH 28.9.2020 / § 501, viimeisin päivitys KH 13.1.2025 / § 7) mukaisesti liikunnan toiminta-avustukset sisältävät muut aiemmin erillisinä avustuksina jaetut avustuskokonaisuudet. Vapaa-ajan lautakunnan 25.9.2024 / § 68 hyväksymien liikuntayksikön avustusohjeiden mukaisesti osana toiminta-avustuksia voidaan hakemuksesta myöntää avustusta liikunnan kehittämiseen sekä vuokra- ja tilankäytön kustannuksiin.

Liikunnan avustuksiin vuodelle 2025 osoitettu määräraha on suuruudeltaan 360 000 euroa. Avustusesitystä laadittaessa on painotettu liikunnan toiminta-avustusta sekä vuokraan ja tilankäytön kustannuksiin kohdennettavaa avustusta.

Liikunnan toiminta-avustussumman esitetään jakautuvan eri avustuskokonaisuuksien kesken seuraavasti:

  • toiminta-avustus liikuntaan 266 600 euroa
  • toiminta-avustuksen osa vuokra- ja tilankäytön kustannuksiin 64 000 euroa
  • toiminta-avustuksen osa liikunnan kehittämiseen 6 000 euroa

Vapaa-ajan lautakunnan myöntämiä avustuksia haetaan ainoastaan sähköisellä lomakkeella erillisen asiointipalvelun kautta. Asiointipalvelu sulkeutuu hakuajan päättyessä, eikä avustushakemusta ole mahdollista toimittaa hakuajan päättymisen jälkeen.

Päätösesityksessä liikunnan varsinaisen toiminta-avustuksen jaon perusteena ovat olleet hakijoiden toiminnan laajuus (osallistujamäärät ja toimintamäärät, liite "Liikunnan toiminta-avustus 2025 Esitys"), avustettavan toiminnan bruttokustannukset (periaatteena on, että avustusosuus voi olla enintään 50% avustettavan toiminnan hyväksyttävistä bruttokustannuksista), toiminnan alueellinen merkitys, harrastajien sukupuolijakauma, hakijoiden muut avustusasiakirjoissa antamat tiedot sekä lautakunnan päättämät avustusohjeet. Vuoden 2024 toiminta-avustuksen käytöstä raportoidaan 28.2.2025 mennessä. Vuoden 2025 toiminta-avustukset laitetaan maksuun vasta, kun vuoden 2024 raportointi on kunkin avustuksen saajan osalta tehty ja avustusohjeessa edellytetty rekisteröityminen ja yhdistyksen toiminnan kuvaus lähellä.fi-palveluun on tehty.

Liikunnan toiminta-avustusten esitystä on tarkasteltu myös sukupuolittain. Esitetty liikunnan toiminta-avustussumma 266 600 € jakaantuu seurojen ilmoittamien harrastajamäärien mukaan sukupuolittain suhteessa 46,5% (tytöt), 53,5% (pojat). Seurojen ilmoittamien harrastajien kokonaismäärä on 7 684. Yksittäisten seurojen kohdalla harrastajien sukupuolijakaumaa on käytetty esitetyn toiminta-avustussumman määrittämisessä niin, että mikäli seuralla on ollut toimintaa laajamittaisesti kummallekin sukupuolelle (ilmoitetun sukupuolijakauman vähemmän edustetun sukupuolen edustajia vähintään 40 %), tämän on avustussummaa arvioitaessa katsottu vaikuttavan esitykseen korottavasti. Toiminta-avustusten jakautumisessa seurojen kesken sukupuolella ei ole kuitenkaan merkittävää vaikutusta, joten harrastajien sukupuolijakauman vaikutus yksittäisen seuran avustusesitykseen näkyy lähinnä hienosäätönä.

Suomen Ilmailuopiston oppilasyhdistys InverSIO ry:n toiminta-avustushakemusta ei ole käsitelty liikunnan toiminta-avustuksena. Yhdistyksen hakemus on käsitelty muiden opiskelijayhdistysten tapaan nuorisotyön toiminta-avustuksista.

Musan Salama ry:n toiminta-avustushakemusta ei ole huomioitu avustusesityksessä, sillä seura ei ole toimittanut kaikkia vuoden 2023 toiminta-avustuksen raportoinnin edellyttämiä liitteitä. Kaupungin avustusperiaatteiden mukaan avustus voidaan evätä, jos voidaan todeta hakijan jättäneen aikaisempina vuosina noudattamatta Porin kaupungin myöntämän avustuksen käytölle asetettuja yleisiä tai erityisiä ehtoja. Seura on luvannut toimittaa puuttuvat tiedot.

Vuokra- ja tilankäyttöavustusten päätösehdotuksessa suurimmat kohteet (Kamppailu-urheilukeskus Pori ry, Porin Golfkerho ry, Porin Slalomseura ry, Porin Tarmo ry ja Satakunnan Laskuvarjourheilijat ry) on arvioitu omana kokonaisuutena. Näiden kohdalla avustusprosentti suhteessa tilan käytöstä aiheutuviin kustannuksiin poikkeaa muista avustettavista kohteista.

Rastikarhut ry:n suunnistuskarttojen valmistukseen tarkoitettu avustus on arvioitu omana asiana. Rastikarhut ry:n avustushakemus kattaa Porin alueen suunnistuskarttojen ylläpitämisen, uusien alueiden kartoittamisen, karttojen päivittämisen, valmistuksen ja karttojen tulostuksen sekä vuoden 2027 SM-suunnistuksen kilpailualueen karttamateriaalien toteuttamisen. 

Muiden kohteiden osalta ehdotettu avustus kattaa noin 10-11 % vuoden 2025 arvioiduista käyttökustannuksista. Pienimpien avustusten kohdalla avustusprosentti suhteessa tilan käytöstä aiheutuviin kustannuksiin on välillä 11-12,5%.

FC Jazz Juniorit ry:n, Isojoenrannan Mahti ry:n ja Porin Nuorisoseura ry:n kohdalla hakemus kohdentuu Porin kaupungin ylläpitämien tilojen vuokriin tai kustannuksiin, eikä vuokra- ja tilankäyttöavustusta esitetä myönnettäväksi. Preiviikin Kiri ry:n ja Reposaaren Urheilijat ry:n hakemukset kohdentuvat tilojen kunnossapitoon, eikä näihin esitetä myönnettäväksi vuokra- ja tilankäyttöavustusta. Liitteessä "Toiminta-avustuksen osa vuokraan ja tilan käytön kustannuksiin 2025 Esitys" on tarkempi erittely hakemuksista. 

Liikunnan kehittämisavustusta ei esitetä myönnettäväksi FC Jazz Juniorit ry:lle, Mannerheimin lastensuojeluliiton Satakunnan piiri ry:lle, Porin Cheerleading Akatemia ry:lle, Porin Golfkerho ry:lle, Porin Jousiampujat ry:lle, Porin Judoseura Fudoshin ry:lle, Porin Kendo Seura DAI KUMA KEN KAI ry:lle,   Porin Muodostelmaluistelijat ry:lle, Porin Nuorten Miesten Kristillinen Yhdistys ry:lle, Porin Shakinystävät ry:lle, Porin Slalomseura ry:lle, Porin Tarmo ry:lle, Porin Urheilusukeltajat ry:lle, Porin Verkkopalloseura ry:lle, Preiviikin Kiri ry:lle, Rastikarhut ry:lle eikä Suomen purje- ja leijalautaliitto ry/Surfkeskus Yyterille. Näiden hakijoiden kohdalla katsotaan, että hakemuksen sisältö ei täytä liikunnan kehittämisavustuksen edellytyksiä ja hakemukset ovat monelta osin sellaisia, että hakemuksessa esiin tuotu toiminta kuuluu varsinaisen toiminta-avustuksen piiriin. Hakemuksia on arvioitu liikunnan kehittämisavustuksen periaatteiden ja hakemusten tuottaman uuden toiminnan näkökulmasta sekä suhteessa käytettävissä olevaan määrärahaan. Avustusohjeen mukaisesti liikunnan kehittämisavustusta myönnetään ensisijaisesti uuden matalan kynnyksen liikuntatoiminnan järjestämiseen porilaisille alle 18-vuotiaille lapsille tai nuorille. Liitteessä "Toiminta-avustuksen osa liikunnan kehittämiseen 2025" on tarkempi erittely hakemuksista.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Esa Kohtamäki, toimialajohtaja, sivistystoimiala, esa.kohtamaki@pori.fi

Vapaa-ajan lautakunta päättää myöntää 336 600 euroa vuoden 2025 liikunnan toiminta-avustusta liitteessä "Yhteenveto liikunnan toiminta-avustuksista 2025 Esitys" olevan erittelyn mukaisesti.

Vapaa-ajan lautakunta päättää, että FC Jazz Juniorit ry:lle, Isojoenrannan Mahti ry:lle, Porin Nuorisoseura ry:lle, Preiviikin Kiri ry:lle ja Reposaaren Urheilijat ry:lle ei myönnetä toiminta-avustuksen osaa vuokra- ja tilankäyttökustannuksiin asian esittelyssä esiin tuoduin perustein. 

Vapaa-ajan lautakunta päättää, että FC Jazz Juniorit ry:lle, Mannerheimin lastensuojeluliiton Satakunnan piiri ry:lle, Porin Cheerleading Akatemia ry:lle, Porin Golfkerho ry:lle, Porin Jousiampujat ry:lle, Porin Judoseura Fudoshin ry:lle, Porin Kendo Seura DAI KUMA KEN KAI ry:lle, Porin Muodostelmaluistelijat ry:lle, Porin Nuorten Miesten Kristillinen Yhdistys ry:lle, Porin Shakinystävät ry:lle, Porin Slalomseura ry:lle, Porin Tarmo ry:lle, Porin Urheilusukeltajat ry:lle, Porin Verkkopalloseura ry:lle, Preiviikin Kiri ry:lle, Rastikarhut ry:lle eikä Suomen purje- ja leijalautaliitto ry/Surfkeskus Yyterille ei myönnetä toiminta-avustuksen osaa liikunnan kehittämiseen asian esittelyssä esiin tuoduin perustein.

Vapaa-ajan lautakunta päättää pyytää Musan Salama ry:n toimittamaan vuoden 2023 toiminta-avustuksen raportoinnin edellyttämät dokumentit 19.5.2025 mennessä. Mikäli puuttuvia dokumentteja ei toimiteta kyseiseen päivämäärään mennessä, seuran toiminta-avustus evätään kaupungin avustusperiaatteiden mukaisesti.

Vuoden 2024 toiminta-avustuksen käytöstä raportoidaan erillisen aikataulun mukaan. Lautakunta päättää edelleen, että vuoden 2025 toiminta-avustukset laitetaan maksuun kunkin saajan kohdalta vasta, kun vuoden 2024 raportointi on tehty ja yhdistys on rekisteröitynyt ja sen toiminta on kuvattu avustusohjeen mukaisesti avustuksen edellytyksenä olevassa lähellä.fi-palvelussa.

Tiedoksi

Avustusta hakeneet, Nanna Grönman, Erja-Liisa Salminen