Kaupunginvaltuusto, kokous 9.6.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 68 Valtuustoryhmien muodostaminen

PRIDno-2025-3177

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Johanna Jokelainen, hallintopäällikkö, johanna.jokelainen@pori.fi

Perustelut

Hallintosäännön 95 § Valtuustoryhmän muodostamisesta ja valtuustoryhmän nimestä kuuluu seuraavasti: 

"Valtuutetut voivat valtuustotyöskentelyä varten muodostaa valtuustoryhmiä.

Valtuustoryhmän muodostamisesta, nimestä ja puheenjohtajasta on annettava valtuustolle kirjallinen ilmoitus, joka on kaikkien ryhmään liittyvien valtuutettujen allekirjoitettava. Ilmoitus jätetään valtuuston puheenjohtajalle.

Valtuustoryhmänä pidetään myös yhtä valtuutettua, jos hän on tehnyt 2 momentissa tarkoitetun ilmoituksen. 

Valtuusto hyväksyy valtuustoryhmien nimet. Nimi ei saa olla sopimaton. Uuden valtuustoryhmän nimestä ei saa aiheutua sekaantumisvaaraa jo olemassa olevan valtuustoryhmän nimeen."

Ehdotus

Esittelijä

Lauri Inna, kaupunginjohtaja, lauri.inna@pori.fi

Kaupunginhallitus ehdottaa kaupunginvaltuuston päätettäväksi,​että  kaupunginvaltuusto merkitsee tiedoksi valtuustoryhmien muodostamisesta annetut ilmoitukset ja hyväksyy valtuustoryhmien nimet.

Pöytäkirja tämän asian osalta tarkastetaan heti kokouksessa. 

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.

Kaupunginhallitus päätti tarkastaa pöytäkirjan tämän asian osalta heti kokouksessa.

Perustelut

Kaupunginhallitus käsitteli asiaa kokouksessaan 2.6.2025 § 247.

Asian esittely ja aikaisempi käsittely on historiatiedoissa.

Päätösehdotus

Kaupunginhallituksen päätösehdotus:

Kaupunginvaltuusto merkitsee tiedoksi valtuustoryhmien muodostamisesta annetut ilmoitukset ja hyväksyy valtuustoryhmien nimet.

Tiedoksi

Lumutiimi