Tekninen lautakunta, kokous 11.11.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 197 Teknisen toimialan kuukausiraportointi 2025, syyskuu

PRIDno-2025-2025

Valmistelija

  • Erja Haavisto, talouspäällikkö, talousyksikkö, erja.haavisto@pori.fi

Perustelut

Toiminnallinen toteutuminen

Yhteiset palvelut -yksikön toiminta on ollut tammi-syyskuun aikana normaalia. Pysäköinninvalvonnassa pysäköintivirhemaksuja on alkuvuoden aikana kirjoitettu 13 859 kappaletta, joka on 180 virhemaksua vähemmän kuin viime vuonna vastaavana ajankohtana.

Infrayksikössä syyskuun 2025 infran kunnossapito oli normaalin syyskuun toimintaa. Työt keskittyivät katu- ja tieverkon pinnan hoitoon, liikennemerkkeihin ja puistojen hoitoon sekä retkeilyreitteihin.

Syyskuussa liikuntalaitoksista olivat käytössä Porin ja Noormarkun urheilutalot, Keskustan uimahalli, Isomäen jäähalli ja harjoitusjäähalli. Meri-Porin uimahallin avaus viivästyi kahdella viikolla, koska kuuden wc:n laatoitustyöt viivästyivät pohjabetonin kuivatusongelmien vuoksi.  Ulkoliikuntapaikoilla on suoritettu perushoitotoimenpiteiden lisäksi syksyisin ajankohtaisia luonnon nurmikoiden ilmastuksia, katehiekoituksia ja kastelujärjestelmien tyhjennyksiä. Kuntoratojen reunoja on leikattu murskaimella. Kuntoratojen valoja on korjattu yksityisen yrityksen toimesta. Liikuntapaikkojen toimintayksikön vastuulla olevat 2025 vuoden investoinnit 2025 on tehty myös irtaimistoinvestointien osalta.

Tilayksikössä on toiminnallisten tavoitteiden mukaisesti aloitettu valmistelut Skenarios-tilatietopalvelun laajempaa käyttöönottoa varten. Toiminnalliset tavoitteet etenevät myös valaisinryhmämuutoksien osalta ja kaikki viisi kokonaisuutta on saatu valmiiksi. Myös tietohallintoyksikön kanssa yhteistyössä etenevä sähköenergian seurantajärjestelmä on valmistunut.

Tilayksikössä laaditun purkuohjelman toteutus on edennyt suunnitellusti. Ohjelman mukaisten kohteiden purkuvalmistelut loppuvuoden osalta ovat käynnissä.

Rakennusomaisuuden realisoinnin projektisuunnitelma valmistui 2024 lopulla. Myyntiin on valmisteltu 13 kohdetta. Alkuvuoden aikana myydyt kohteet ovat FK-rata, Radioamatöörien tila ja Antinranta. Vuokrasopimuksissa ei ole suuria muutoksia raportointijaksolla.

Kiinteistöohjelma viedään kaupunginhallituksen päätettäväksi marras-joulukuussa.

Talouden toteutuma

Toimialan sitovuustasot valtuustoon nähden vuoden 2025 osalta ovat toimintatuotot, valmistus omaan käyttöön ja toimintakulut.

Määrärahamuutokset

Määrärahasiirto 215 009 euroa koskien aikuisten työpajatoiminnan uudelleenjärjestämistä (viranhaltijapäätös, johtava cotroller 12.5.2025 §1).

Toimintatuotot tammi-syyskuu:

Toimintatuottojen kumulatiivinen toteutuma oli 19,5 miljoonaa euroa, mikä on 83,1 % koko vuoden tuottotavoitteesta 23,5 miljoonaa euroa. Maa- ja vesialuevuokrien osuus toimintatuotoista on 8,1 miljoonaa euroa, tilavuokrien osuus 8,3 miljoonaa euroa, pysäköintimaksujen osuus 0,6 miljoonaa euroa ja pysäköintivirhemaksujen osuus 0,7 miljoonaa euroa. Metsämyyntituottoja on alkuvuodesta kertynyt 0,5 miljoonaa euroa. Suurimmat yksittäiset metsäkaupat ovat koskeneet Peittoon, Huhtalanraitin, Mäntysentien ja Saunakosken alueita.

Valmistus omaan käyttöön tammi-syyskuu

Tammi-syysuun osalta valmistus omaan käyttöön -erän kumulatiivinen toteutuma oli 1,8 miljoonaa euroa, mikä on 62,2 % koko vuoden tuottotavoitteesta 2,9 miljoonaa euroa. Kirjauksissa ollutta viivettä on saatu pitkälti kurottua syyskuun kirjauksissa kiinni.

Suurimmat syyskuussa käynnissä olleet omajohtoiset investointityömaat ovat olleet infran osalta Kotojärventien rakentaminen, Pohjoisväylän välikaistojen rakentaminen, välillä Keisariviitantie ja Pappilanpuistikko,  Ruosniementien oikaisu, Hyveläntien jalankulku- ja pyörätien rakentaminen, Professorintien, Pörkkinäistentien ja Länsiväylän uuden liikenneympyrän rakentaminen sekä Peräsimentien sillan uusiminen. Tilainvestoinneista puolestaan käynnissä ovat olleet Pihlavan entisen koulun lämmönjakokeskuksen entisöinti ja konesuoja rakentaminen, Snällin sillan kannen ja kaiteiden uusimiset, Hyvänmielentalon IV-koneen uusiminen ja Länsi-Porin koulun kotitalousluokan vesivahinkokorjaukset.

Toimintakulut tammi-syyskuu

Toimintakulujen kumulatiivinen toteutuma oli -39,5 miljoonaa euroa, josta syyskuun toteutuma oli -4,3 miljoonaa euroa. Syyskuun kumulatiivinen toteutuma -39,5 miljoonaa euroa oli 70,7 % koko vuoden määrärahasta -55,9 miljoonaa euroa. Viime vuoteen verrattuna toimintakulut ovat noin 0,5 miljoonaa euroa suuremmat.   

Henkilöstökulujen toteutuma oli -13,9 miljoonaa euroa (71,1%), mikä on noin 1,5 miljoonaa euroa vuoden takaista enemmän. Tilapäisten ja työllistettyjen työntekijöiden osuus on noin 1,7 miljoonaa euroa. Vakituisen henkilöstön määrä on noussut 9 henkilöllä vuoden takaiseen verrattuna. Palkallisia henkilötyövuosia on syyskuun loppuun mennessä kertynyt 277 (275). Ylityö- ja erilliskorvauksia on yhteensä maksettu hieman enemmän kuin vuonna 2024 vastaavana ajankohtana, erilliskorvauksia enemmän ja ylitöitä vähemmän.

Palveluostojen toteutuma on -5,4 miljoonaa euroa (69,1%). Kustannuksissa näkyy alkuvuoden vähälumisuuden aiheuttama kustannussäästö sekä viheralueiden kunnossapitoon saadut ennakoitua edullisemmat hoitosopimukset. Lisäksi vaikutusta on myös ostopalvelujen suunnitelmallisella vähentämisellä oman henkilöstön käytön lisäännyttyä kunnossapitotehtävissä. Purkukuluja on suunniteltujen purkukohteiden osalta kertynyt alkuvuoden aikana noin 0,5 miljoonaa euroa.

Aineiden, tarvikkeiden ja tavaroiden toteutuma on -8,1 miljoonaa euroa (65,7%), mikä on noin 0,6 miljoonaa euroa vuoden takaista vähemmän. Suurimpina tekijöinä ovat polttoaineet ja lämmitys. Sähköenergian osalta syyskuun taloustoteumissa näkyy vasta osittain syyskuun kulutuksen mukainen toteutuma, mikä pienentää alkuvuoden kustannuskertymää. Sähkön kulutus alkuvuoden aikana on ollut 0,6 % vuoden takaista vähemmän. Sähkössä viiveellä raporteilla näkyvä todellinen kustannuskertymä tulee oletettavasti noudattelemaan pitkälti vuoden takaista. Lämmin alkuvuosi on näkynyt alkuvuoden osalta lämmityskulujen vähäisempänä kertymänä. Tällä hetkellä lämmityskustannukset noudattelevat pitkälti talousarviota. Lämmön kokonaiskulutus oli tammi-syyskuun aikana 10,5 % vuoden takaista vähemmän.

Yksityistieavustukset on maksettu toukokuussa hakemusten perusteella.

Ulkoa vuokrattujen toimitilojen toteutuma oli tammi-syyskuun osalta -11,2 miljoonaa euroa (74 %).

Toimialan toimintakate toteutui tammi-syyskuun osalta noin 0,2 miljoonaa euroa vuoden takaista heikompana.

Investoinnit tammi-syyskuu

Investointikohteet ovat edistyneet sekä tila- että infrainvestointien osalta työohjelman mukaisesti.

Teknisen toimialan tila- ja infrainvestointien (ilman kone- ja kalustoinvestointeja) kumulatiivinen toteutuma oli -19,4 miljoonaa euroa, mikä on 64,8 % kokonaismäärärahasta -29,1 miljoonaa euroa. Isoimmat käynnissä olevat tilainvestoinnit olivat Itä-Porin uusi päiväkoti, Ahlaisten monitoimitalon pihatyöt ja Stadionin alueen peruskorjaus sekä infrainvestoinneista, Ruosniementien oikaisu, Professorintien, Pörkkinäistentien ja Länsiväylän uuden liikenneympyrän rakentaminen, katujen uudelleenpäällystykset ja katuvalosaneeraukset sekä Järviojan reunapadon rakentaminen.

Tarkempi investointien tilannekuva on esitetty talousraportissa.

Loppuvuoden ennuste ja toimenpiteet talousarviossa pysymiseksi

Tämänhetkisen arvion mukaan toimiala tulee ylittämään tuotot noin 0,6-0,7 miljoonaa euroa. Maa-alueiden vuokrat tulevat arvion mukaan ylittymään noin 0,4 miljoonaa euroa, muut toimintatuotot noin 0,3 miljoonaa euroa (muovituotteiden tuottajakorvaus), katutyöluvat noin 0,3 miljoonaa euroa ja palkkatuet 0,1 miljoonaa euroa ja. Toisaalta talousarvioon määritelty Suomi Areena Oy:ltä tehtävä laskutus, 0,2 miljoonaa euroa, jää mahdollisesti lähes kokonaan toteutumatta tai toteutuu huomattavasti arvioitua pienempänä. Myös pysäköintimaksut tulevat todennäköisesti jäämään talousarviosta noin 0,1-0,2 miljoonaa euroa.

Valmistus omaan käyttöön tulee arvion mukaan jäämään talousarviosta noin 0,3-0,4 miljoonaa euroa. Omat resurssit on aiempaa enemmän keskitetty kunnossapidon tason parantamiseen, mikä vähentää omana työnä tehtävien investointien määrää. Alitus tullaan kattamaan toimintakulujen alituksella. 

Toimintakulut tulevat arvion mukaan alittumaan noin 1,3 – 1,5 miljoonaa euroa. Lopullinen toteutuma tulee pitkälti riippumaan loppuvuoden sääolosuhteista. Mikäli loppuvuosi on viime vuoden tapaan keskimääräistä lämpimämpi, tulee kunnossapitoon tarvittavat työtunnit ja ostopalvelut pysymään todennäköisesti viime vuoden tasolla. Keskeneräisten / viivästyneiden rekrytointien vuoksi henkilöstökulut tulevat alittumaan huomattavasti. Tilavuokrissa varauduttiin vuoden 2024 perusteella toteutunutta suurempiin pääomavastikkeisiin, mikä näkyy vuokrakulujen arvioitua pienempänä toteutumana. Elokuussa ennustettua toimintakulujen alitusta tulee pienentämään vuoden 2025 loppuvuoden lisäpurkukohteeksi otettu Pal-Visio, Porin Linjojen taukotila.

Valmistus omaan käyttöön -erän osalta toimiala esittää talousarviomuutosta, jossa kyseisen erän tuottotavoitetta pudotetaan 0,4 miljoonaa euroa ja vastaava summa vähennetään toimintakulujen määrärahasta.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Markku Koppelomäki, toimialajohtaja, tekninen toimiala, markku.koppelomaki@pori.fi

Lautakunta päättää merkitä asian tiedoksi.