Kaupunginhallitus, strategiset yhtiöt, kokous 20.3.2026

Esityslista on tarkastettu

§ 5 Suisto Kiinteistöt Oy tilinpäätös 2025

PRIDno-2024-3701

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Jenni Jakovaara, jenni.jakovaara@pori.fi

Perustelut

Konserniohjeen mukaan kaupunginvaltuusto vahvistaa strategisille tytäryhtiöille omistajan vuositason tavoitteet. Suisto Kiinteistöt Oy esittelee kaupunginhallitukselle toimintasuunnitelmansa sekä tavoite-ehdotuksensa vuodelle 2025.

Ehdotus

Esittelijä

Lauri Inna, kaupunginjohtaja, lauri.inna@pori.fi

Kaupunginhallitus merkitsee yhtiön tavoitteet tiedoksi ja antaa tarvittavat evästykset jatkovalmistelulle. Tavoitteet liitetään osaksi kaupungin talousarvioehdotusta (2.lukemisessa) ja tavoitteiden vahvistaminen tapahtuu osana normaalia kaupunginhallituksen ja -valtuuston talousarviokäsittelyä.

Päätös

Kaupunginhallitus merkitsi yhtiön tavoitteet tiedoksi ja antoi evästykset yhtiölle.

______________________

Merkitään, että Suisto Kiinteistöt Oy:n toimitusjohtaja Lauri Kilkku ja hallituksen puheenjohtaja Anssi Salmi olivat läsnä kokouksessa tämän asiakohdan esittelyn aikana kello 10.47 – 11.11.

Merkitään, että Lauri Kilkku poistui esteellisenä tämän asian päätöksenteon ajaksi (yhteisöjäävi Suisto Kiinteistöt Oy:n toimitusjohtaja).

Merkitään, että Jyrki Levonen poistui esteellisenä tämän asian päätöksenteon ajaksi (yhteisöjäävi Suisto Kiinteistöt Oy:n hallituksen jäsen).

Merkitään, että Esa Kohtamäki palasi kokoukseen tämän asian käsittelyn aikana kello 10.54.

Merkitään, että Jenni Jakovaara ja Päivi Yli-Kauhaluoma-Nurmi poistuivat kokouksesta tämän asian käsittelyn jälkeen kello 11.12.

Merkitään, että Jonas Seemer ja Kalle Ahlstedt sekä Outi Karinharju, Liisa Laurila ja Janne Vartia olivat saapuvilla kokouksessa tämän asian käsittelyn jälkeen kello 11.14 - 11.57.

Merkitään, että Jonas Seemer ja Kalle Ahlstedt pitivät tilannekatsauksen Pori Energia Oy:n mahdollisen osamyynnin tilanteesta.

Merkitään, että Esa Kohtamäki poistui kokouksesta tilannekatsauksen jälkeen kello 11.56.

Esteellisyys

Lauri Kilkku, Jyrki Levonen

Valmistelija

  • Jenni Jakovaara, jenni.jakovaara@pori.fi

Perustelut

Suisto Kiinteistöt Oy esittelee vuoden 2025 tilinpäätöstä sekä muita ajankohtaisia asioita.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Lauri Inna, kaupunginjohtaja, lauri.inna@pori.fi

Kaupunginhallitus merkitsee yhtiön tilinpäätöksen tiedoksi ja antaa mahdolliset evästykset yhtiölle.

Tiedoksi

Kaupunkikehitys- ja omistajaohjausyksikkö