§ 53 Heisitien ja Näsiäntien vesijohdon pitkäsujutus 2026

Lataa 

PRIDno-2026-6670

Päätöspäivämäärä

11.9.2026

Päätöksen tekijä

Johtaja, Porin Vesi

Päätöksen peruste

Hankinnan arvo alittaa erityisalojen hankintalain mukaisen kynnysarvon. Tarjous on tarjouspyynnön mukainen. Hinta on tarjouksen kokonaisuus huomioiden hyväksyttävä.

Porin Vesi, liikelaitoksen johtajan toimivalta asiassa perustuu Pori Vesi, liikelaitoksen toimintasäännön 1.6.2025 kohtaan 3.2.

Kuvaus

Porin Vesi, liikelaitos on pyytänyt urakkatarjousta liitteenä olevan suunnitelman mukaisesta Heisitien ja Näsiäntien vesijohdon saneerauksesta pitkäsujuttamalla suoralla hankintamenettelyllä Jullen-Maanrakennus Oy:ltä. Yritys on vastaavissa sujutuskohteissa todettu luotettavaksi ja teknis-taloudellisesti hyväksi urakoitsijaksi. Hankinnan arvo alittaa erityisalojen hankintalain mukaisen kynnysarvon.

Jullen-Maanrakennus Oy antoi 6.9.2026 saneerauksesta kiinteähintaisen tarjouksen arvonlisäverottomaan hintaan 66.500 €. Tarjous ja Jullen-Maanrakennus Luotettava Kumppani -raportti ovat liitteinä. 

Urakan tulee valmistua 30.11.2026 mennessä.

Päätös

Porin Vesi, liikelaitos tilaa Heisitien ja Näsiäntien vesijohdon pitkäsujutusurakan Jullen-Maanrakennus Oy:ltä tarjouksen 6.9.2026 mukaisesti arvonlisäverottomaan hintaan 66.500 €.

Allekirjoitus

Ismo Lindfors, johtaja, Porin Vesi, liikelaitos

Organisaatiotieto

Porin Vesi