§ 11 Myönteinen ensimmäisen työntekijän rekrytointituki, Dajasa Oy

Lataa 

PRIDno-2026-4577

Päätöspäivämäärä

5.6.2026

Päätöksen tekijä

Suunnittelija, työllisyyspalvelut

Päätöksen peruste

Palkattavan työttömän työnhakijan työllistyminen edistää hänen työmarkkinaosallistumistaan sekä tukee työvoimaviranomaisen strategisia tavoitteita työllistymisen vahvistamisesta. Hakemuksen perusteella voidaan todeta, että tuki on tarkoituksenmukainen ja kohdennettu perusteltuun rekrytointiin. Tuki on tarkoitettu työttömän työnhakijan työhön pääsyn edistämiseen ja helpottamaan määräaikaisesti työnantajalle aiheutuvia rekrytoinnin kustannuksia.

Vastaava asiantuntija, suunnittelija ja yritys- ja koulutuspalveluiden asiantuntija voi päättää työnantajalle myönnettävästä tuesta Satakunnan työllisyysalueen jaoston 12.3.2026 §8 mukaisesti.

Kuvaus

Satakunnan työllisyysalueen jaosto on työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain (380/2023) 1. luvun mukaista toimivaltaa käyttäen tehnyt päätöksen 12.3.2026 (7 §) koskien Ensimmäisen työntekijän rekrytointitukea ja sen myöntämistä Satakunnan työllisyysalueella.

Ensimmäisen työntekijän rekrytointituki on Satakunnan työllisyysalueen vastuukunnan Porin kaupungin myöntämä harkinnanvarainen taloudellinen tuki yrittäjälle, joka palkkaa ensimmäiseksi työntekijäkseen työttömän työnhakijan, jonka kotikunta on Satakunnan työllisyysalueella (Harjavalta, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Siikainen, Ulvila).

Tässä päätösehdotuksessa tarkoitetaan järjestämislain (380/2023) mukaisesti Asiakkaalla yritystä, luonnollista henkilöä tai yhteisöä, joka toimii työnantajana ja, joka hakee tai saa järjestämislaissa (380/2023) tarkoitettua palvelua, tukea tai korvausta, siltä osin kuin se harjoittaa työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain 3 §:n 1 momentin 13 kohdassa tarkoitettua taloudellista toimintaa. 

Tausta 

 Asiakas Dajasa Oy on jättänyt 4.6.2026 hakemuksen koskien Ensimmäisen työntekijän rekrytointitukea. Asiakas aikoo palkata yrityksensä ensimmäiseksi työntekijäksi työttömän työnhakijan, jonka kotikunta on Satakunnan työllisyysalueella.

Tukea on haettava ennen työsuhteen alkamista. Myönteisen tukipäätöksen jälkeen työnantajan tulee toimittaa työsopimus työvoimaviranomaiselle.

Asiakas ja työtön työnhakija täyttävät Ensimmäisen työntekijän rekrytointituen myöntämisen edellytykset:

  • Asiakas on Satakunnan työllisyysalueella toimiva yksinyrittäjä
    • Yksinyrittäjällä tarkoitetaan taloudellista toimintaa harjoittavaa yritystä tai yrittäjää, jolla ei ole palkattua henkilöstöä tukihakemuksen ajankohtana. Yrityksen oikeudellisella muodolla ei ole vaikutusta.​​​​​​
  • Tuki on hakijalle vähämerkityksistä tukea eli de minimis -tukea. Tuen myöntämisessä noudatetaan tähän liittyvää lainsäädäntöä. (Komission asetus (EU) 2023/2831)
  • Asiakkaalla ei saa olla verovelkaa tai sillä tulee olla Verohallinnon hyväksymä suunnitelma verovelan maksamiseksi.
  • Palkattavan henkilön tulee olla työtön työnhakija, jonka kotikunta on Satakunnan työllisyysalueella.
  • Palkattavalle henkilölle tulee maksaa työehtosopimuksen mukaista palkkaa
  • Minimityösuhdeaika on 6 kk ja palkkataso vähintään 930 €/kk
  • Tuki maksetaan avustuksena, jota ei tarvitse maksaa takaisin, elleivät takaisinperinnän edellytykset täyty.
  • Takaisinperintä, jos työsuhde päättyy 6 kk kuluessa (mahdollisuus palkata uusi ehdot täyttävä henkilö ilman tuen menettämistä).

Tuen myöntämisen edellytykset perustuvat Satakunnan työllisyysalueen jaoston päätökseen 12.3.2026.

Päätös

Porin kaupunki, Satakunnan työllisyysalue päättää myöntää hakemuksen mukaisesti Asiakkaalle Dajasa Oy:lle Ensimmäisen työntekijän rekrytointitukea 5 000 euroa ajalle 1.8.2026.-31.1.2027, hakemuksessa esitettyjen palkkauskustannusten perusteella. Tuki myönnetään de minimis – tukena.

Tuen maksaminen:

Tuki maksetaan kertakorvauksena työsuhteen alussa.

Myönnetyn tuen maksaminen edellyttää seuraavien ehtojen täyttymistä:

  • Asiakkaan tulee toimittaa työsuhdetiedot työllisyysalueen viranhaltijalle tuen maksatusta varten.
  • Tuki maksetaan avustuksena, jota ei tarvitse maksaa takaisin, elleivät takaisinperinnän edellytykset täyty.
  • Tuki peritään takaisin jos työsuhde päättyy ennenaikaisesti (Asiakkaalla on kuitenkin mahdollisuus palkata uusi ehdot täyttävä henkilö ilman tuen menettämistä)
  • Asiakkaan on ilmoitettava välittömästi tuetun työsuhteen aikana tapahtuvista muutoksista.

De minimis

Asiakas on hakemuksessa ilmoittanut mahdollisesti aiemmin saamistaan de minimis  tuista sekä vakuuttanut, ettei myönnettävä tuki yhdessä muiden työnantajien saamien de minimis  tukien kanssa ylitä EU asetuksessa säädettyä enimmäismäärää. Tuen saaja vastaa siitä, että enimmäismäärä ei ylity.

Tuki myönnetään de minimis -tukena. De minimis -tuella tarkoitetaan komission asetuksen (EU) 2023/2831 mukaista vähämerkityksistä tukea, jonka määrä on enintään 300 000 euroa yhtä yritystä kohden kolmen vuoden ajanjaksolla. De minimis -asetus on osa EU:n valtiontukisäännöstöä. 

1.1.2026 alkaen tuen myöntäjän tulee tallentaa de minimis -tukia koskevat tiedot Euroopan komission keskitettyyn rekisteriin (eAidRegister), joka on julkinen. Tiedot tulee tallettaa rekisteriin 20 työpäivän kuluessa tuen myöntämisestä.

Allekirjoitus

Johanna Koskela, suunnittelija, Elinvoima- ja ympäristötoimiala, Kasvu- ja työllisyyspalvelut/Satakunnan työllisyysalue¨

Organisaatiotieto

Kasvu- ja työllisyyspalvelut -yksikkö