§ 1 Nupurintien ja Myllymäentien vesijohdon pitkäsujutus, urakoitsijan valinta

Lataa 

PRIDno-2025-1070

Päätöspäivämäärä

21.2.2025

Päätöksen tekijä

Verkostopäällikkö

Päätöksen peruste

Kaikki tarjoukset olivat tarjouspyynnön mukaisia. Valintaperusteena on halvin hinta.

Halvimman tarjouksen jätti Maa- ja vesirakennus Lehto Oy.

Porin Vesi liikelaitoksen verkostopäällikön päätösvalta asiassa perustuu Porin Vesi, liikelaitoksen toimintasäännön 16.8.2021 kohtaan §7.

Kuvaus

Porin Vesi, liikelaitos on pyytänyt liitteenä olevalla tarjouspyynnöllä urakkatarjouksia Nupurintien ja Myllymäentien vesijohdon saneerauksesta. Hankinnan arvo alittaa erityisalojen hankintalain mukaisen kynnysarvon.

Hankintamenettely on avoin. Tarjouspyyntö lähetettiin myös suoraan kuudelle urakoitsijalle. Viisi urakoitsijaa jätti määräaikaan mennessä tarjouksen. Kaikki tarjoukset olivat tarjouspyynnön mukaisia. Tarjousten avauspöytäkirja ja vertailutaulukko ovat liitteenä.

Urakoitsijan valintaperusteena on halvin hinta. Halvimman hinnan jätti Maa- ja vesirakennus Lehto Oy.

Urakka on aikataulutettu siten että, työ voidaan aloittaa 28.4.2025  ja sen tulee valmistua 30.9.2025 mennessä.

Tarjousvertailu tulee viranomaisen toiminnan julkisuudesta annetun lain 7§:n 2 momentin mukaan julkiseksi vasta, kun sopimus on tehty. Asianosaisilla on oikeus saada tieto tarjousvertailun sisällöstä sen jälkeen, kun asiassa on tehty päätös.

Päätös

Urakoitsijaksi Nupurintien ja Myllymäentien vesijohdon saneerausurakkaan valitaan halvimman tarjouspyynnön mukaisen tarjouksen jättänyt Maa- ja vesirakennus Lehto Oy.

Porin vesi, liikelaitos solmii urakkasopimuksen Maa- ja vesirakennus Lehto Oy:n kanssa tarjouksen 19.2.2025 mukaisella hinnalla.

Allekirjoitus

Markku Harju, verkostopäällikkö, Porin Vesi liikelaitos

Organisaatiotieto

Porin Vesi