PRIDno-2024-4908
Kelpoisuusvertailun perusteella todettiin, että Destia Oy:n, Maanrakennus Mykrä Oy:n, Reittitiimi Oy:n ja Vesiraja Oy:n tarjous täytti kelpoisuusvaatimukset. Ruoppaus P- Suominen Oy:n ja FEC Oy:n tarjous hylätään tarjouspyyntöä vastaamattomana seuraavin perustein:
Hylättyjen tarjousten tarjousdokumenteissä ei ole esitetty pyydettyjä havainne- ja periaatekuvia.
Kelpoisuus- ja vähimmäisvaatimukset
Hankinnan kelpoisuus- ja vähimmäisvaatimukset on selvitetty tarkemmin liitteenä olevassa vertailutaulukossa ja tarjouspyynnössä.
Kokonaistaloudelliset valintakriteerit
Halvin hinta
Tarjousten arviointi ja vertailu
Halvimman tarjouksen antoi Reittitiimi Oy
Liitteet
Tarjouspyyntö ja tarjouksista laadittu vertailutaulukko
Tarjousvertailu tulee viranomaisen toiminnan julkisuudesta annetun lain 7 §:n 2 momentin mukaan julkiseksi vasta, kun sopimus on tehty. Tarjoajilla on kuitenkin asianosaisina oikeus saada tieto tarjousvertailusta. Tämän jälkeenkään eivät liikesalaisuuden piiriin kuuluvat tiedot ole julkisia. Tarjotun palvelun kokonaishinta ei kuitenkaan ole liike- tai ammattisalaisuus.
Infrayksikön päällikkö päättää yksikössään suunnittelu-, urakka-, hankinta- ja palvelusopimukset, kun arvo on enintään 200 000 euroa
Hankinta on kansallisen kynnysarvon ylittävä, hankinnan ennakoitu arvo sopimuskaudella on noin 180`000 €. Hankinta toteutettiin avoimella menettelyllä ja tarjouspyyntö julkaistiin Tarjouspalvelu.fi/Pori –portaalin kautta 23.1.2025 Tarjousaika päättyi 14.2.2025 klo 12.00. Tarjouskilpailun valintaperusteena oli kokonaistaloudellinen edullisuus. Osatarjouksia ei sallittu.
Määräaikaan mennessä tarjouksen antoivat:
Destia Oy, Väyläpalvelut (2163026-3)
FEC Oy (3261161-5)
Maanrakennus Mykrä Oy (0280726-2)
Reittitiimi Oy (1747694-5)
Ruoppaus P. Suominen Oy (0348412-7)
Vesiraja Oy (3226922-3)
Sopimuskausi alkaa, kun hankintapäätös on saanut lainvoiman ja sopimus on allekirjoitettu
Päätetään edellä mainituin kokonaistaloudellisin perustein, että kirjurinluodon talviuintipaikan rakentaminen hankintaan Reittitiimi Oy:lta tarjouksen mukaisesti 147751 eurolla.