PRIDno-2025-2616
Valintaperusteena oli kokonaistaloudellinen edullisuus. Teknisen toimialan toimintasäännön 4§:n nojalla toimintayksikön päällikkö päättää suunnittelu-, urakka-, hankinta- ja palvelusopimukset, joiden arvo on enintään 60 000 euroa.
Kirrinsannan alueen jatkokäytön suunnittelua varten tulee alueella tehdä luontoselvityksiä. Aluetta suunnitellaan täytettäväksi ruoppausmassoilla, jotta aluetta saadaan korotettua jatkokäyttöä varten. Tutkimukset sisältävät vesiluontotyyppien selvitykset (vesien purkualue), sekä alueen suojelukohteiden selvitykset. Selvitykset tarvitaan ruoppausmassan läjityksen luvitukseen. Tutkimuksissa on huomioitu Varsinais-Suomen Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen ennakkoneuvottelussa antamat kommentit.
2 Työn sisältö 2.1 Työn tausta ja tavoite: Vesiluontotyypit Kirrinsantaan on suunnitteilla ruoppausmassojen läjitystä varten rakennettava laskeutusallas. Laskeutusaltaan vesi on suunniteltu johdettavaksi Pihlavanlahteen. Tavoitteena on arvioida vesienjohtamisen ja imuruoppauslinjan vaikutuksia alueen vesiekosysteemeihin, erityisesti suojeltuihin kohteisiin, sekä esittää mahdolliset toimenpide-ehdotukset vesiekosysteemin ympäristövaikutusten lieventämiseksi.
2.2 Läjitysalueiden luontoselvitysten työohjelma sisältää kasvillisuus- ja luontotyyppiselvityksen, viitasammakkoselvityksen, sudenkorentoselvityksen ja pesimälinnustoselvityksen.
Hankkeen läpiviennin kannalta keskeisimmät työvaiheet ovat:
Kyseessä on kansallisen kynnysarvon alittava pienhankinta, hankinnan ennakoitu arvo on 26 145 € (alv 0 %). Hankinta tehdään puitesopimuskonsultilta. Konsultin kanssa pidettiin tarjousneuvottelu, jonka perusteella konsultti laati työohjelman ja tarjouksen (11.4.2025). Tehtävän veloitusperusteena on KSE 2013 mukainen aikapalkkio henkilöryhmittäin. Henkilöryhmien veloitushinnat ovat Porin kaupungin ja Ramboll Finland Oy: n välisen sarastian puitesopimuksen mukaiset. Työssä sovelletaan Sarastian puitesopimuksen hinnastoa kohtaa 12: Luontoselvitysten osakokonaisuus. Hankintapäätöksessä esitettyä kustannusarviota ei saa ylittää ilman tilaajan suostumusta.
Maastossa tehtävät selvitykset tehdään huhti-heinäkuun aikana. Lupahakemus on alustavasti suunniteltu jätettäväksi elo-syyskuussa, johon mennessä luontoselvitysten tulee olla valmiita.
Päätetään edellä mainituin kokonaistaloudellisin perustein, että Kirrinsannan luontoselvitykset hankitaan Ramboll Finland Oy:ltä.