PRIDno-2026-544
Tarjous on pyydetty Kielinupulta ajalle 1.3.26-31.1.27
Jatkotarjous Porin kaupungin varhaiskasvatuksen 2300 lapselle ja 21 perhepäivähoitajalle: 6275 € + alv 25,5%. Tarjous sisältää sovelluksen käyttöaikaa 31.7.2027 asti (yhteensä 17 kuukautta).
Kilpailutusta ei ole suoritettu, koska tällä päätöksellä jatketaan aiempaa jo käytössä ollutta palvelunhankintaa.
Kielinuppu-sovellus ammattilaisille on suunniteltu työvälineeksi suomen kieltä harjoittelevien ja opettelevien lasten kanssa työskenteleville ammattilaisille. Sovellusta käyttävät niin päiväkodit, koulut, perhepäivähoitajat, puheterapeutit kuin erityisopetuksessa työskentelevät ammattilaiset.
Kielinuppu-sovellus on kehitetty vastaamaan tarpeeseen käyttää Kielinuppu-lauluja ja -menetelmää suunnitelmallisesti, strukturoidusti, tavoitteellisesti ja tehokkaasti. Samalla on haluttu varmistaa, että Kielinuppu-lauluja voidaan käyttää ammattimaisesti, tekijänoikeudet ja käyttöehdot huomioon ottaen, ja että digitaalinen ympäristö on lapsille turvallinen eikä sisällä kaupallista sisältöä.
Sovellus on ollut käytössä Porissa vuoden ajan. Kiellinuppu on koettu hyvänä sovelluksena ja sen käyttöä halutaan vielä jatkaa. Musiikki on tärkeä osa varhaiskasvatusta, sitä toteutetaan arjessa monin eri tavoin. Kielinuppu-sovellus rikastuttaa sitä.
Päätän jatkaa Kielinuppu sovelluksen ammattilaisille hankintaan ajalle 1.3.26-31.7.27 hintaan 6275 € + alv 25,5%.