Kaupunginvaltuusto, kokous 19.5.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 50 Porin kaupungin hallintosääntö valtuustokaudella 1.6.2025 alkaen

PRIDno-2025-2820

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Pauliina Mäenpää, johtava juristi, pauliina.maenpaa@pori.fi

Perustelut

Taustaa

Kaupunginvaltuuston hyväksymä hallintosääntö on kaupungin hallinnon ja toiminnan keskeisin ohjausväline. Kuntalain 90 §:n mukaan jokaisessa kunnassa ja kuntayhtymässä on oltava hallintosääntö. Siinä annetaan tarpeelliset määräykset ainakin kunnan hallinnon ja toiminnan järjestämisestä, päätöksenteko- ja hallintomenettelystä ja valtuuston toiminnasta.

Kuntalain 14.1 §:n mukaan lähtökohta on se, että valtuusto käyttää kunnan päätösvaltaa. Valtuusto voi siirtää toimivaltaansa alaisilleen toimielimille, viranhaltijoille ja luottamushenkilöille. Toimivallan siirtoa koskevat päätökset valtuusto tekee hallintosäännöllä.

Kunnalla on varsin laaja harkinta- ja päätösvalta hallintosäännön sisällön ja sen suhteen, miten kunta hallintonsa ja toimintansa järjestää. Laissa säädettyä toimivaltaa ei hallintosäännöllä kuitenkaan voida siirtää.

Hallintosäännön hyväksyminen ja muuttaminen

Hallintosääntöä ja sen ajantasaisuutta on tarpeen tarkastella säännöllisesti. Miltä osin lainsäädäntö on muuttunut? Mitä muutoksia kaupungin organisaatiossa on tapahtunut? Ovatko toimintatavat muuttuneet? Onko toimivallan jakoa syytä muuttaa? Ovatko hallintosäännön määräykset selkeät ja ajan tasalla? Ja onko kaupungin toimintaympäristössä tapahtunut sellaisia muutoksia, jotka hallintosäännössä olisi otettava huomioon? Tarkastelun myötä voimassa olevaa hallintosääntöä on tarpeen mukaan muutettava eli päivitettävä.

Kuluvaa, 1.8.2021 alkanutta valtuustokautta varten valtuusto on hyväksynyt hallintosäännön kokouksessaan 14.6.2021. Tämän jälkeen valtuusto on päivittänyt sääntöä valtuustokauden kuluessa yhteensä yhdeksällä (9) eri päätöksellä.

Hallintosääntö valtuustokauden vaihtuessa

Uuden valtuustokauden kynnyksellä on syytä hyväksyä hallintosääntö, joka tulee voimaan 1.6.2025 alkaen.

Hallintosääntöön sisältyvien, kunnan luottamushenkilöitä koskevien asioiden valmistelu päätöksentekoa varten edellyttää luottamushenkilöiden tekemiä linjauksia. Kaupunginhallitus on kokouksessaan 28.10.2024 § 424 (ja 4.11.2024 § 444) asettanut toimikunnan uuden valtuustokauden valmistelua varten. Toimikunnalla on ollut viranhaltijavalmistelua tukeva rooli.

Ennen hallintosäännön saattamista päätöksentekoon on asia ja sen valmistelu käsitelty myös kaupunkitason yhteistyötoimikunnassa (5.5.2025).

Hallintosääntö 1.6.2025 alkaen

Voimassa olevaan Porin kaupungin hallintosääntöön esitetään tehtäväksi seuraavat muutokset:

Luottamustoimen hoitamisesta suoritettavat palkkiot

Hallintosäännön luvussa 18 säädettyjä luottamustoimen hoitamisesta suoritettavia palkkioita ja korvauksia on syytä tarkastella suhteessa luottamustehtävien vaatimaan ajankäyttöön ja kustannuksiin. Kuntaliiton tuoreen kuntapäättäjätutkimuksen mukaan luottamustehtäviin käytetään keskimäärin 7 tuntia viikossa. Ajankäyttöön vaikuttavat kunnan koko sekä luottamushenkilön rooli ja tehtävän vaativuus. Eniten aikaa vaativat kunnanhallitus ja toimielimen puheenjohtajuus: Kuntapäättäjätutkimus 2024: Kunnallisten luottamushenkilöiden ajankäyttö (PDF, 40 diaa)

Luottamustehtävistä maksettavien palkkioiden taso vaihtelee eri kunnissa. Porin kaupungin maksamien palkkioiden taso on alhainen, kun sitä verrataan muihin tämän kokoluokan kaupunkeihin. Kokouspalkkioita ei viime vuosina ole juurikaan korotettu. Valtuustokauden 2021 – 2025 alkaessa on luottamushenkilöille maksettavia kokouspalkkioita korotettu vain 5,00 euroa / toimielimen kokous edellisen valtuustokauden (2017 – 2021) alkuun verrattuna. Prosenteiksi muutettuna 5,00 euron korotus vastaa (toimielimestä riippuen) noin 4 - 5 prosenttia, mikä on selvästi alhaisempi kuin esimerkiksi kuntasektorilla maksettavien palkkojen sekä yleisen ansiotason nousu vastaavan ajanjakson (2017 – 2025) aikana.

Luottamushenkilöille maksettavia kokous- ja kuukausipalkkioita esitetään nyt korotettavaksi. Kaupunginvaltuuston kokouksesta maksettava palkkio (135 euroa) nousee 150 euroon / kokous. Myös kaupunginhallituksen ja tarkastuslautakunnan kokouspalkkio (125 euroa) korotetaan 150 euroon / kokous. Se, että kaupunginhallituksen ja -valtuuston kokouspalkkiot ovat samansuuruiset, noudattaa muissa kaupungeissa olevaa käytäntöä. Muiden lautakuntien, johtokuntien, jaostojen ja toimikuntien osalta kokouspalkkiot (100 euroa) korotetaan vastaavasti 120 euroon / kokous. Tarkistus tehdään myös vaalitoimielinten palkkioihin. Eri luottamustehtävistä maksettaviin kuukausipalkkioihin tehtävät korotukset ovat pääsääntöisesti keskimäärin 4 – 7 prosentin suuruisia. Tästä poiketen luottamustehtävän vaatimaa ajankäyttöä ja kuukausipalkkion määrää on arvioitu uudelleen jaostojen puheenjohtajien osalta.

Luottamushenkilöiden palkkiotaso Porin kaupungilla on nyt esitettävien korotusten jälkeenkin hyvin maltillinen, jos sitä verrataan muihin tämän kokoluokan kaupunkeihin.

Palkkioissa huomioidaan erikseen jo voimassa olevan hallintosäännön 4 §, jonka mukaan kaupunginhallituksen puheenjohtaja voi toimia päätoimisena tai osa-aikaisena luottamushenkilönä. Hallintosääntöön esitetään lisättäväksi järjestelyn edellytykset sekä palkkataso (5 000 euroa kuukaudessa), jonka mukaan päätoimisuuden tai osa-aikaisuuden (enintään 60 % ja enintään 3 000 euroa) valinneen puheenjohtajan kuukausipalkka määräytyy.

Palkkioita esitetään jatkossa tarkistettavaksi kahden vuoden välein, sitomalla palkkiot indeksiin ja yleiseen ansiotason kehitykseen.

Toimielimiä ja niiden tehtäviä koskevat muutokset

Hallintosäännön luvussa 5 säädetään toimielimistä ja niiden tehtävistä. Voimassa olevaan hallintosääntöön on esitetty tässä yhteydessä tehtävän seuraavat muutokset:

  • § 29 Elinvoima- ja ympäristölautakunnan ja sen alaisten jaostojen tehtäviä ja toimivallan jakoa on tarpeen selkiyttää. Kuten Satakunnan työllisyysalueen jaosto (1.1.2025 alkaen), myös muut lautakunnan alaiset kolme jaostoa: ympäristöterveysjaosto, jätehuoltojaosto ja joukkoliikennejaosto toimivat niitä koskevissa yhteistoimintasopimuksissa määrättyinä viranomaisina ja yhteisinä toimieliminä. Voimassa olevassa hallintosäännössä yhteisen toimielimen on katsottu olevan elinvoima- ja ympäristölautakunta, joka on siirtänyt viranomaiselle kuuluvaa toimivaltaa viranhaltijoille.  Jotta hallintosäännössä 1.6.2025 alkaen toimivaltaisiksi viranomaisiksi todettavat kolme jaostoa ehtivät käynnistää toimikautensa ja tehdä tarvittavat toimivallan siirrot, on tarpeen todeta, että viranomaistoiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi lautakunnan edellä mainitut toimivallan siirtopäätökset ovat voimassa, kunnes jaostot ovat tehneet tarvittavat päätöksensä toimivallan siirtämisestä alaisilleen viranhaltijoille.
  • § 29 Elinvoima- ja ympäristölautakunnan tehtävissä on huomioitava rakennusvalvontaa koskevan lainsäädäntöuudistuksen ns. korjaussarja. Sen mukaan purkamisluvat käsittelee lähtökohtaisesti rakennusvalvontaviranomainen. Lisäksi uuden rakentamislain 56 §:n 4 momentissa säädetään, että poikkeustapauksessa kunta voi myöntää luvan asemakaavalla suojellun rakennuksen purkamiseen tiettyjen edellytysten täyttyessä. Hallintosäännön §:n 29 kohta 11. sisältää nyt esityksen siitä, että kunnan päätösvaltaan kuuluvasta suojellun rakennuksen purkamisesta päättää elinvoima- ja ympäristölautakunta.  Lisäksi lautakunnan tehtävissä, kohdissa 9. ja 13., on huomioitu rakentamislain 47 ja 58 §:issä säädetty alueellinen päätös sijoittamisen edellytyksistä suunnittelutarvealueella sekä alueellisesta poikkeamisesta päättäminen.
  • § 25 Kaupunginhallituksen toimivaltaan (kohta 9.) on lisätty rakentamislain 43 a §:n mukaisesta puhtaan siirtymän sijoittamisluvasta päättäminen. Puhtaan siirtymän sijoittamisluvalla voidaan (rakennus)luvittaa melko isojakin teollisuushankkeita ilman asema- tai yleiskaavaa. Kaupunginhallituksella on tällä hetkellä toimivalta päättää muista kuin vaikutuksiltaan merkittävistä kaavoista. Puhtaan siirtymän sijoittamisluvan kautta haettavien hankkeiden osalta selvitysten tulee ainakin osittain olla kaavatasoisia. Puhtaan siirtymän sijoittamislupahakemusten valmistelua tulisi oletettavasti tehtäväksi rakennusvalvonnan ja kaavoituksen yhteistyönä. Puhtaan siirtymän sijoittamisluvalla on tavoiteltu säännöksen soveltamisalaan kuuluvien hankkeiden ketterämpää käsittelyä kuin kaavoittaminen. Ottaen huomioon kaavaa lähentelevät selvitykset sekä hankkeiden merkittävyys ja toisaalta lakimuutoksella tavoiteltu ketteryys prosessin osalta, oikea päätöksentekotaso nykyiset toimivallat huomioon ottaen on kaupunginhallitus.
  • § 25 Kaupunginhallituksen toimivaltaan kuuluvaksi (kohta 10.) on todettu yhdistykseen liittymisestä ja yhdistyksestä eroamisesta päättäminen.
  • § 26 Teknisen lautakunnan toimivaltaan kohdassa 14. kuuluvaksi lisätään voimassa olevassa hallintosäännössä jo mainitun kadun rakennussuunnitelman hyväksymisen lisäksi puistosuunnitelman ja yleisten alueiden suunnitelman hyväksyminen.​​

Ehdotus

Esittelijä

Lauri Inna, kaupunginjohtaja, lauri.inna@pori.fi

Kaupunginhallitus päättää esittää, että kaupunginvaltuusto päättää hyväksyä Porin kaupungin hallintosäännöksi 1.6.2025 alkaen voimassa olevan hallintosäännön, esityslistan liitteenä olevan ehdotuksen mukaisesti muutettuna.

Pöytäkirja tämän asian osalta tarkastetaan välittömästi kokouksessa.

 

Keskustelun jälkeen kaupunginjohtaja muutti päätösehdotustaan hallintosäännön §:ssä 164 säädetyn osa-aikaisen kaupunginhallituksen puheenjohtajan palkan osalta seuraavaksi:

”Kaupunginhallituksen puheenjohtaja voi hallintosäännön 4 §:n mukaan hoitaa tehtäväänsä päätoimisesti tai osa-aikaisesti.

Kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi valittu luottamushenkilö voi, edellä mainitun kuukausipalkkion sijasta, valita osa-aikaisuuden (50 %), jolloin hänelle maksetaan palkkaa 3000 euroa kuukaudessa.

Osa-aikaisuuden valinneelle kaupunginhallituksen puheenjohtajalle laaditaan tehtäväkuvaus, jonka hyväksyy kaupunginhallitus. Osa-aikaiseen puheenjohtajaan sovelletaan, mm. työajan ja työaikakorvausten osalta, soveltuvin osin kunnanjohtajaa koskevia kunnallisen yleisen virka- ja työehtosopimuksen (KVTES) määräyksiä. Kaupunginhallituksen puheenjohtajan osalta hänen hallinnollisena esihenkilönään toimii kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, joka hyväksyy hänen lomansa, sairaslomansa ja muut vastaavat laissa määritellyt, tehtävään liittyvät asiat.

Osa-aikaisella puheenjohtajalla ei ole oikeutta erilliseen kuukausipalkkioon, toimituspalkkioon, ansionmenetyskorvaukseen, eikä muiden toimielinten kuin kaupunginvaltuuston kokouksista maksettaviin kokouspalkkioihin.”

Lisäksi kaupunginjohtaja muutti päätösehdotustaan §:n 164 lopussa mainitun estetilannetta koskevan määräajan osalta seuraavasti: Milloin tässä pykälässä mainittu luottamushenkilö on estynyt hoitamasta tehtäväänsä, hänen oikeutensa vuosipalkkioon tai palkkaan lakkaa, kun este on yhtäjaksoisesti jatkunut kaksi (2) kuukautta.  

Päätös

Kaupunginhallitus päätti äänin 9 – 2 esittää kaupunginvaltuustolle kokouspalkkioiden korottamista päätösehdotuksessa esitetyllä tavalla ja päätti esittää kaupunginvaltuustolle kaupunginjohtajan muutetun päätösehdotuksen mukaisten muutosten hyväksymistä Porin kaupungin hallintosääntöön 1.6.2025 alkaen.

Kaupunginhallitus päätti tarkastaa pöytäkirjan tämän asian osalta heti kokouksessa.

__________________

Merkitään, että Mikael Ropo poistui esteellisenä (yleislausekejäävi) tämän asian käsittelyn ajaksi.

Merkitään, että Jussi Ihamäki oli kokouksessa saapuvilla tämän asian käsittelyn ajan kello 15.41 – 16.18.

Merkitään, että Tuomas Hatanpää, Minna Heikkilä, Timo Jauhiainen, Lauri Kilkku, Markku Koppelomäki ja Taneli Tiirikainen poistuivat tämän asian alkukeskustelun ajaksi.

Esteellisyys

Mikael Ropo

Kokouskäsittely

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja esitti, että käsittelyn aluksi kaupunginhallitus käy alkukeskustelun asiasta ilman viranhaltijoita, jotka eivät ole osallistuneet luottamushenkilöiden palkkioita koskevaa asian valmistelleen toimikunnan työskentelyyn. Tämä hyväksyttiin.

Käytiin alkukeskustelu, jonka jälkeen kaupunginjohtaja muutti päätösehdotustaan hallintosäännön §:ssä 164 säädetyn osa-aikaisen kaupunginhallituksen puheenjohtajan palkan osalta seuraavaksi:

”Kaupunginhallituksen puheenjohtaja voi hallintosäännön 4 §:n mukaan hoitaa tehtäväänsä päätoimisesti tai osa-aikaisesti.

 Kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi valittu luottamushenkilö voi, edellä mainitun kuukausipalkkion sijasta, valita osa-aikaisuuden (50 %), jolloin hänelle maksetaan palkkaa 3000 euroa kuukaudessa.

 Osa-aikaisuuden valinneelle kaupunginhallituksen puheenjohtajalle laaditaan tehtäväkuvaus, jonka hyväksyy kaupunginhallitus. Osa-aikaiseen puheenjohtajaan sovelletaan, mm. työajan ja työaikakorvausten osalta, soveltuvin osin kunnanjohtajaa koskevia kunnallisen yleisen virka- ja työehtosopimuksen (KVTES) määräyksiä. Kaupunginhallituksen puheenjohtajan osalta hänen hallinnollisena esihenkilönään toimii kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, joka hyväksyy hänen lomansa, sairaslomansa ja muut vastaavat laissa määritellyt, tehtävään liittyvät asiat.

 Osa-aikaisella puheenjohtajalla ei ole oikeutta erilliseen kuukausipalkkioon, toimituspalkkioon, ansionmenetyskorvaukseen, eikä muiden toimielinten kuin kaupunginvaltuuston kokouksista maksettaviin kokouspalkkioihin.”

Lisäksi kaupunginjohtaja muutti päätösehdotustaan §:n 164 lopussa mainitun estetilannetta koskevan määräajan osalta seuraavasti: Milloin tässä pykälässä mainittu luottamushenkilö on estynyt hoitamasta tehtäväänsä, hänen oikeutensa vuosipalkkioon lakkaa, kun este on yhtäjaksoisesti jatkunut kuukauden kaksi (2) kuukautta.  

Keskustelun aikana Arto Nurmi esitti ja Ismo Läntinen kannatti, että hallintosäännön 18 Luvun § 162 kokouspalkkiot ja § 164 kk-palkkio pidetään nykyisellään (ei koroteta). Koska palkkiot sidotaan indeksiin, tulee tulevalla valtuustokaudella indeksin mukaiset korotukset.

Koska oli tehty muutosesitys ja sitä oli kannatettu, oli äänestettävä. Puheenjohtaja teki seuraavan äänestysehdotuksen:

JAA pohjaesitys

EI Arto Nurmen esittämä ja Ismo Läntisen kannattama muutosesitys, että hallintosäännön 18 Luvun § 162 kokouspalkkiot ja § 164 kk-palkkio pidetään nykyisellään (ei koroteta).

Äänestyksessä annettiin 9 JAA ääntä ja 2 EI ääntä.

Pohjaesitys voitti äänestyksen äänin 9-2.

Perustelut

Kaupunginhallitus käsitteli asiaa kokouksessaan 12.5.2025 § 226.

Asian esittely ja aikaisempi käsittely on historiatiedoissa.

Ehdotus

Kaupunginhallituksen päätösehdotus:

Kaupunginvaltuusto päättää hyväksyä Porin kaupungin hallintosäännöksi 1.6.2025 alkaen voimassa olevan hallintosäännön, esityslistan liitteenä olevan ehdotuksen mukaisesti muutettuna.

Päätös

Äänestystuloksella 44 JAA, 13 EI ja 1 tyhjä kaupunginhallituksen esitys hyväksyttiin.

______________

Merkitään, että Mikael Ropo poistui esteellisenä (yleislausekejäävi) tämän asian käsittelyn ajaksi ja hänen tilalleen saapui varavaltuutettu Britta Raitala.

Merkitään, että Kaarina Ranne poistui kokouksesta tämän asian käsittelyn aikana kello 19.26.

Esteellisyys

  • Mikael Ropo

Kokouskäsittely

Keskustelun aikana Mika Tuhkanen esitti, että joko hallintosääntöön tai Oman pääoman Pori-rahaston sääntöön tehdään lisäys, että Oman pääoman Pori-rahaston sääntöön voi tehdä muutoksia vain 2/3 määräenemmistöllä.

Kokous piti neuvottelutauon kello 19.23 - 19.33.

Mika Tuhkanen perui ehdotuksensa ja asiasta tehdään kaikkien ryhmien kannattama valtuustoaloite.

Jatkokeskustelun aikana valtuutettu Arto Nurmi teki muutosesityksen: Hallintosäännön 18 Luvun § 162 kokouspalkkiot ja § 164 kk-palkkio pidetään nykyisellään (palkkioita ei koroteta). Ismo Läntinen ja Petri Huru kannattivat muutosesitystä.

Koska oli tehty kannatettu muutosesitys, niin asiasta oli äänestettävä. Puheenjohtaja teki seuraavan äänestysesityksen: Kaupunginhallituksen pohjaesitys on JAA ja Arto Nurmen tekemä ja Ismo Läntisen ja Petri Hurun kannattama muutosesitys: Hallintosäännön 18 Luvun § 162 kokouspalkkiot ja § 164 kk-palkkio pidetään nykyisellään (palkkioita ei koroteta) on EI.

Ensimmäisellä äänestyskerralla osallistujaluettelossa oli puutteita kahden varavaltuutetun osalta, niin äänestys uusittiin. Toisella äänestyskerralla oli edelleen puutteita varavaltuutettujen Ryynänen ja Raitala osalta, mutta heidän äänensä laskettiin kokouksessa mukaan äänestyksen tulokseen manuaalisesti.

Pöytäkirjaan on kirjattu äänestyskäyttäytyminen ja tulos lopullisen tuloksen mukaisesti.

Äänestyksen tulos oli 44 JAA ääntä, 13 EI ääntä, 1 tyhjä. Kaupunginvaltuuston päätökseksi tuli kaupunginhallituksen pohjaesitys eli hallintosääntö hyväksyttiin esitetyssä muodossa.

 

Äänestystulokset

  • Kyllä 44 kpl 76%

    Juha Kantola, Bia Kaski, Tapio Huhtanen, Mika Tuhkanen, Hanna Raitakari, Anttivesa Knuuttila, Viliina Välimäki, Petri Lahtinen, Henna Kyhä, Jarno Joensuu, Aila Haikkonen, Timo Aro, Juha Joutsenlahti, Raija Koskiranta, Helvi Walli, Sonja Myllykoski, Diana Bergroth-Lampinen, Antero Kivelä, Milka Tommila, Laura Pullinen, Mikko Pakkasela, Marketta Juntunen, Raisa Ranta, Niko Viinamäki, Sinikka Alenius, Kimmo Hohkala, Jani-Petteri Pajukoski, Hanna Sinisalmi, Martti Lundén, Neea Kähkönen, Simo Korpela, Krista Kiuru, Emmastiina Hesso, Jyrki Levonen, Arja Laulainen, Heikki Santavuo, Jussi Ihamäki, Ari Nordström, Jaakko Jäntti, Christa Lahto, Mari Kaunistola, Mirva Heino, Joonas Ryynänen, Britta Raitala

  • Ei 13 kpl 22%

    Sanna Grönmark, Mika Aho, Antti Lehtonen, Heidi Sakari, Petri Huru, Anssi Salmi, Marianne Ostamo, Tiina Stenman, Arto Nurmi, Markku Tanttinen, Sini Solala, Ismo Läntinen, Matti Välimäki

  • Tyhjä 1 kpl 2%

    Markus Halminen

Tiedoksi

Toimialat ja laitokset

Muutoksenhaku

Tähän päätökseen haetaan muutosta kunnallisvalituksella.

Valitusoikeus
Päätökseen saa hakea muutosta:

  • se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen), sekä
  • kunnan jäsen.

Valitusaika
Kunnallisvalitus on tehtävä 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.

Valitus on toimitettava valitusviranomaiselle viimeistään valitusajan viimeisenä päivänä ennen valitusviranomaisen aukioloajan päättymistä.

Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, seitsemän päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä. Käytettäessä tavallista sähköistä tiedoksiantoa asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, kolmantena päivänä viestin lähettämisestä. 

Kunnan jäsenen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä tietoverkossa.

Tiedoksisaantipäivää ei lueta valitusaikaan. Jos valitusajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa valituksen tehdä ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.

Valitusperusteet

Kunnallisvalituksen saa tehdä sillä perusteella, että

  • päätös on syntynyt virheellisessä järjestyksessä,
  • päätöksen tehnyt viranomainen on ylittänyt toimivaltansa tai
  • päätös on muuten lainvastainen.

Valittajan tulee esittää valituksen perusteet valitusviranomaiselle ennen valitusajan päättymistä.

Valitusviranomainen
Kunnallisvalitus tehdään Turun hallinto-oikeudelle. 

Postiosoite:               PL 32, 20101 Turku
Käyntiosoite:             Sairashuoneenkatu 2-4
Sähköpostiosoite:     turku.hao@oikeus.fi
Faksinumero:            029 56 42414
Puhelinnumero:         029 56 42400
Valituksen voi tehdä myös hallinto- ja erityistuomioistuinten asiointipalvelussa osoitteessa https://asiointi.oikeus.fi/hallintotuomioistuimet.

Valituksen muoto ja sisältö
Valitus on tehtävä kirjallisesti. Myös sähköinen asiakirja täyttää vaatimuksen kirjallisesta muodosta.
Valituksessa on ilmoitettava:

  1. päätös, johon haetaan muutosta (valituksen kohteena oleva päätös);
  2. miltä kohdin päätökseen haetaan muutosta ja mitä muutoksia siihen vaaditaan tehtäväksi (vaatimukset);
  3. vaatimusten perustelut;
  4. mihin valitusoikeus perustuu, jos valituksen kohteena oleva päätös ei kohdistu valittajaan.

Valituksessa on lisäksi ilmoitettava valittajan nimi ja yhteystiedot. Jos puhevaltaa käyttää valittajan laillinen edustaja tai asiamies, myös tämän yhteystiedot on ilmoitettava. Yhteystietojen muutoksesta on valituksen vireillä ollessa ilmoitettava viipymättä hallintotuomioistuimelle.
Valituksessa on ilmoitettava myös se postiosoite ja mahdollinen muu osoite, johon oikeudenkäyntiin liittyvät asiakirjat voidaan lähettää (prosessiosoite). Mikäli valittaja on ilmoittanut enemmän kuin yhden prosessiosoitteen, voi hallintotuomioistuin valita, mihin ilmoitetuista osoitteista se toimittaa oikeudenkäyntiin liittyvät asiakirjat.
Valitukseen on liitettävä:

  1. valituksen kohteena oleva päätös valitusosoituksineen;
  2. selvitys siitä, milloin valittaja on saanut päätöksen tiedoksi, tai muu selvitys valitusajan alkamisen ajankohdasta;
  3. asiakirjat, joihin valittaja vetoaa vaatimuksensa tueksi, jollei niitä ole jo aikaisemmin toimitettu viranomaiselle.

Oikeudenkäyntimaksu
Muutoksenhakuasian vireille panijalta peritään oikeudenkäyntimaksu sen mukaan kuin tuomioistuinmaksulaissa (1455/2015) säädetään. 

Linkki lakiin: https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20151455?search%5Btype%5D=pika&search%5Bpika%5D=tuomioistuinmaksulaki#P5


Pöytäkirja
Päätöstä koskevia pöytäkirjan otteita ja liitteitä voi pyytää Porin kaupungin kirjaamosta.

Postiosoite:              PL 121, 28101 Pori
Käyntiosoite:            Porin yhteinen palvelupiste, Yrjönkatu 6
Sähköpostiosoite:    kirjaamo@pori.fi
Faksinumero:           (02) 634 9417
Puhelinnumero:        (02) 621 1100

Palvelupisteen aukioloajat
maanantai               10 - 16
tiistai-torstai              8 - 16
perjantai                   8 - 15

Pöytäkirja on viety nähtäväksi yleiseen tietoverkkoon toimielimen päättämän aikataulun mukaisesti.

Asianosaiselle lähetettyyn pöytäkirjaotteeseen muutoksenhakuohjeineen on merkitty lähettämispäivä sekä pöytäkirjan nähtävilläolopäivä.