Elinvoima- ja ympäristölautakunta, kokous 5.3.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 23 Elinvoima- ja ympäristötoimiala, vuoden 2024 tilinpäätös

PRIDno-2025-577

Valmistelija

  • Jonna Vainio, jonna.vainio@pori.fi

Perustelut

Porin kaupungin vuoden 2024 tilinpäätös on kuntalain edellyttämä asiakirja, jossa virallisten laskelmien lisäksi selvitetään erityisesti valtuuston asettamien toiminnallisten ja taloudellisten tavoitteiden toteutumista. Tilinpäätösaineisto tulee käsitellä lautakunnissa.

Vuosi 2024 oli elinvoima- ja ympäristötoimialan elinkaaressa neljäs kokonainen talousarviovuosi. Elinvoima- ja ympäristötoimiala kokoaa kaupungin keskeiset elinvoimaisuutta palvelevat toiminnot yhteen. Kyseessä onkin moninainen toimiala, joka koostuu pitkälti viranomaistoiminnasta.

Elinvoima- ja ympäristötoimialan henkilöstöön kuului vuoden 2024 joulukuussa 123 vakituista, 26 määräaikaista ja 57 työllistettyä. Toimipisteitä oli Valtakatu 11:ssa sijaitsevien kiinteistöjen lisäksi ainakin Hallituskatu 12:ssa, Yrjönkatu 6:ssa ja Veturitallinkatu 7:ssä. Lisäksi ympäristöterveydenhuollon yhteistoiminta-alueen eläinlääkärien vastaanottotilat sijaitsivat Maantiekatu 31:ssä, Ulvilassa, Harjavallassa ja Eurajoella. 1.1.2024 alkaen ICT-yksikkö siirtyi konsernipalveluihin ja samalla omistajaohjaus siirtyi konsernipalveluista toimialalle. Lisäksi vuoden 2024 alussa toimialan alaisilta työpajoilta siirrettiin osa henkilöstöstä (7,6 htv) ja toimintavastuusta sivistystoimialan nuorisoyksikköön. Sivistystoimiala vastasi vuonna 2024 pääosin nuorten työpajan toiminnasta ja elinvoima- ja ympäristötoimialan työllisyyspalveluille jäi ns. aikuisten paja- ja työllistämistoiminta.

Vuoden 2024 ajan Porissa toimi viimeistä vuotta Porin seudun työllisyyden kuntakokeilu, joka yhdisti valtion ja kunnan työllisyyspalvelut. Kuntakokeilulla oli järjestämisvastuu keskimäärin noin 5800 porilaisen työnhakijan työvoimapalveluista kuukausittain. Kaikkiaan kuntakokeilussa työskenteli noin 65 henkilöä, joista suurin osa oli (noin 40 htv) siirretty TE-toimistosta. Lisäksi kuntakokeilun ja TYP-toimintamallin henkilöstöön kuului 11 hyvinvointialueen työntekijää. Kuntakokeilun henkilöstössä oli kaupungin viranhaltijoina 14 määräaikaista ja kuntakokeilun päällikkönä toimi kaupungin työllisyyspäällikkö. Kuntakokeilussa kertynyt kokemus ja asiantuntemus olivat merkittävässä roolissa, kun valmisteltiin siirtymää pysyvään kuntataustaisen työvoimaviranomaisen tehtävään. 1.1.2025 alkaen Porin toimii vastuukuntana 11 kunnan muodostamalla Satakunnan työllisyysalueella.

Porin työttömyysluvut nousivat ja avoimien työpaikkojen määrä väheni edellisiin vuosiin verrattuna. Vuoden 2024 työttömyysprosentin keskiarvo oli 12,6 %, kun edellisenä vuonna se oli 11,6 %. Koko maassa työttömyys nousi suhteellisesti vielä enemmän. Työmarkkinoiden haastava tilanne näkyi myös lisääntyneissä lomautuksissa. Avoimia työpaikkoja oli Porissa joulukuussa 2024 alle 400 kpl ja se on yli puolet vähemmän kuin joulukuussa 2023. Työttömyys on korkeinta rakennus- ja palvelualoilla. 

Vuonna 2023 aktivointiasteen keskiarvo oli 29,2 % ja vuonna 2024 26,6 %. Ennen hyvinvointialueuudistusta aktivointiaste oli hieman yli 30 % ja uudistuksen myötä vähentynyt kuntouttavan työtoiminnan asiakasmäärä vaikuttaakin aktivointiasteeseen. Aktivointiasteeseen lasketaan kaikki työllistymistä edistävät palvelut ja aktivoimalla työnhakijoita kunnat ovat voineet vaikuttaa kunnan työmarkkinatuen maksuosuuteen eli ns. sakkomaksuihin. Aktivointiasteen laskuun on vaikuttanut vuonna 2024 myös palkkatukilainsäädännön muutos. Käytännössä syyskuun jälkeen ei ole tehty palkkatukipäätöksiä, eikä ole pystytty tarjoamaan työjaksoja pitkäaikaistyöttömille tai nuorille samalla tavalla kuin Porin kaupungilla on perinteisesti tehty. Palkkatuella työllistäminen ei ole kunnalle lakisääteisesti enää edes mahdollista ja tuen myöntäminen muille toimijoillekin on taloudellisesti kannattamatonta.

Kaupunki pystyi tarjoamaan noin 300 porilaiselle työnhakijalle työllistymismahdollisuuksia kaupungin eri yksiköissä valtiolta haettavan palkkatuen ja kaupungin oman työllistämismäärärahan turvin vuonna 2024. Näistä noin 100 henkilöä oli ns. velvoitetyöllistettyjä, joiden työllistäminen kuudeksi kuukaudeksi on kunnille pakollista. Eniten työllistettyjä oli omilla työpajoilla sekä teknisellä toimialalla.

Markkinoinnin merkittävimpinä toimenpiteinä voidaan pitää matkailun valtakunnallista markkinointikampanjaa Tuplaporilaista, jossa yhdistettiin Yyteri ja Porin muut matkailukohteet yhteen. Kampanja toteutettiin monikanavaisena kampanjana Sanoma Media Finland Oy:n kanavissa, joissa tavoittavuus oli 7 500 000 bruttokontaktia. Kansainvälisissä markkinointikampanjoissa keskityttiin erityisesti luontomatkailuun. Visit Porin verkkosivujen retkeilyreittiosioissa vierailtiin 43 000 kertaa.

Yyteri oli esillä kesän 2024 tapahtumissa kun kokeilussa oli onnistunut Mini-Yyteri -toteutus niin Pori Jazz-festivaaleilla ja Porispere-festivaaleilla. Kesä-elokuussa 2024 Yyterissä mitattiin noin 188 000 käyntiä. Yyterin vierailukeskuksen ympäristössä mitattiin viikoilla 42 ja 43 yhteensä 35 000 bruttokontaktia, kun ensi kertaa kokeiltiin ohjelmallisia syyslomaviikkoja yhdessä alueen yrittäjien kanssa. Koko vuoden aikana Yyterin rannalla käytiin laskuriporttien mukaan 267 000 kertaa, joka on vuoteen 2023 verrattuna 7,5 % enemmän.  Yyterin vierailukeskus avattiin heinäkuun alussa ja siellä mitattiin vuoden loppuun mennessä 72 000 käyntiä.

Asukasmarkkinoinnin merkittävimpänä toimenpiteenä voidaan pitää Dingo-elokuvayhteistyötä, jonka osalta toteutettiin vuoden 2024 aikana useampia toteutuksia: yhteistyö Bauer Median kanssa Dingo-tarinoiden osalta Radio Porissa, Dingo-yhteislauluilta Porin kauppatorilla, Dingo-karaokekontti Porispere-festivaaleilla sekä Dingo-elokuvan maailmanensi-ilta Porin Promenadikeskuksessa. Näiden lisäksi Pori näkyy vahvasti Levoton Tuhkimo -elokuvassa niin maisemien kuin murteen osalta. Loppiaiseen 7.1.2025 mennessä elokuvan oli nähnyt jo yli 116 000 katsojaa.

Kaavoituksessa 1.1.2024 - 9.1.2025 valmistuneita asemakaavoja ja asemakaavan muutoksia oli yhteensä 9 kpl (2023 yhteensä 8 kpl); 609 1726 Isomäki 32., Tiiliruukki 33., Liikastenmäki 27., 609 1768 Karjaranta 21., 609 1768 Karjaranta 21., 609 1766 Herralahti 14., 609 1765 Kirrinsanta 66., 609 1718 Peittoo., 609 1759 Finpyy 81., 6091758 Mäntyluoto 65., 609 1776 Vähärauma 25. ja 609 1772 Päärnäinen 6. Talousarvion toiminnallisissa tavoitteissa kaavoitusyksiköllä on kaksi mittaroitavaa kohdetta, joista Kirrinsannan T/kem-asemakaavamuutos on valmistunut keväällä 2024 ja alueesta on jo yli puolet varattu. Kaavoitusyksikön omana tavoitteena on saada valmistumaan 10 asemakaavaa vuodessa. Yleiskaavoista tällä hetkellä on vireillä Ahlaisten Lammin tuulivoimapuiston osayleiskaava, Tahkoluoto-Paakarit osayleiskaava sekä Yyterinniemen osayleiskaava. Tavoitteena on saada nämä valmiiksi kahden vuoden sisällä. Tahkoluoto-Paakarit –osayleiskaavan tavoitteet ovat muuttuneet vuoden 2024 aikana ja samalla suunnittelualue on laajentunut. Muutoksista johtuen tavoiteaikataulu osayleiskaavan valmistumiselle on siirtynyt vuodenvaihteeseen 2025-2026.

Toimialalla tehtiin kaksi talousarviomuutosta vuoden 2024 aikana. Työllisyyden hoidon vuoden 2024 talousarviossa oli varattu tukea koululaisten ja opiskelijoiden kesätyöllistämiseen,​ josta osa osoitettiin suunnitelmien mukaan toimialoille. Kirjanpidollisista syistä osa tuesta osoitettiin toimialoille määrärahasiirtona (talous- ja hallintojohtaja 4.11.2024 § 267), yhteensä 306 250,78 euroa. Lisäksi talous- ja hallintojohtajan viranhaltijapäätöksellä (4.11.2024 § 261) siirrettiin 26 000 euron määräraha Yyterin kehittämisen määrärahoista talous- ja hallintoyksikön asiakaspalvelut -toimintayksikköön, josta käsin Yyterin vierailukeskuksen asiakaspalvelu sovittiin hoidettavan.

Talouden positiivinen suunta perustui muun muassa arvioitua suurempiin toimintatuottoihin muun muassa joukkoliikenteessä ja tuissa ja avustuksissa sekä budjetoitua pienempiin palvelujen ostoihin ja myönnettyihin työllisyyden avustuksiin. Toimialan tilinpäätös päätyi positiiviseen tulokseen sitovan toimintakatteen alittuessa 1,6 M€.

 

Talousarviopoikkeamat

Toimialan toimintatuotot ylittyivät 0,98 M€ käyttösuunnitelmaan nähden. Maksutuotot jäivät 0,09 M€ arvioidusta. Tähän suurimpana syynä on se, että rakennusvalvonnan lupamaksutuotoissa ei päästy tavoitteeseen, vaan siitä jäätiin noin 0,1 M€. Riskinä yksikössä nähtiin vuonna 2024 rakentamisen laskusuhdanteen jatkuminen ja jopa vielä laskeminen. Vuodenvaihteessa lainsäädäntöön tuli myös merkittäviä muutoksia.

Toimintatuottojen kasvun yksi merkittävin tekijä on joukkoliikenne. Lippujen myyntituotot kasvoivat, koska matkoja tehtiin enemmän kuin osattiin talousarvion valmisteluvaiheessa odottaa. Joukkoliikenteen lipputuotot nousivat 3,7 % vuoden 2023 tilinpäätöksen luvusta tehtyjen matkojen määrän kasvaessa 10 %. Joukkoliikenteessä tehtiin 150 000 matkaa enemmän kuin vuonna 2023. Vuorotarjontaa parannettiin ympärivuotisilla reiteillä, mikä näkyi suoritteen kasvuna noin 50 000 linjakilometrillä vuodessa. Osa lipputulojen kasvusta johtuu myös Varsinais-Suomen ELY-keskuksen tilaaman seudullisen joukkoliikenteen järjestämistavan muutoksesta. Uudet sopimuskaudet on kilpailutettu hankintasopimuksina, joissa ostokustannuksiin osallistuvat tahot kantavat lipputuloriskin. Vuonna 2023 seudullisesta joukkoliikenteestä saatiin lipputuloja 18 000 euroa, vuonna 2024 uusien sopimuskausien myötä jo 100 000 euroa. Kokonaisuudessaan matkustajien maksamat lipputulot ylittivät joukkoliikenteen käyttösuunnitelman arvion noin 0,2 M€.

Myös avustusten lisääntymisessä näkyy merkittävää kasvua (0,8 M€). Kelan koulumatkatukea saatiin joukkoliikenteen kustannuspaikalle ensimmäistä kertaa kokonaiselta kalenterivuodelta. Opiskelijat saavat itselleen maksuttomat matkat Kelan suorakorvausjärjestelmän kautta, mikä todennäköisesti lisäsi matkustusta ja lippujen hankintaa. Vuonna 2024 Kelan koulumatkatukea maksettiin kaupungille 0,2 M€ enemmän kuin mitä talousarvion valmisteluhetkellä oli arvioitu.

Lisäksi kasvuna avustustuotoissa näkyy myös hankkeisiin kohdistuneita tuottoja, joista suurimpina lisäyksinä ovat muun muassa kaupunkikehityksen asumisneuvontahanke sekä kasvupalvelut-yksikön Merituulikeskus-hanke. Kyseisiä hankkeita ei oltu otettu huomioon vuoden 2024 talousarvion valmistelussa, yhteensä 0,16 M€. Myös ympäristö- ja terveysvalvontayksikön avustustuotot ovat toteutuneet 0,07 M€ suurempina budjetoituun nähden, sillä toisen, määräaikaisen valvontaeläinlääkärin palkkakustannuksiin saatiin avustus aluehallintovirastolta.

Avustustuotoissa näkyy merkittävänä lisäyksenä se, että valtio korvasi kunnille vuonna 2024 aikana syntyneitä TE-uudistuksen valmistelukustannuksia. Työllisyyspalveluiden kustannuspaikalle näistä kirjattiin 0,5 M€, mutta kustannuksia valmistelusta on syntynyt elinvoima- ja ympäristötoimialan lisäksi myös mm. konsernipalveluihin sekä tekniselle toimialalle. Valmistelukustannuksia eri toimialoille kertyi henkilötyövuosina laskettuna yhteensä 10,46 htv, joka laskennallisella arvolla 55 000 € / htv, oli yhteensä 575 300 €. Valmistelukustannukset jakautuivat seuraavasti: Talous- ja hallintoyksikkö 99 550 € (1,81 htv), elinvoima- ja ympäristötoimiala 173 250 € (3,15 htv), ICT-yksikkö 198 000 € (3,6 htv), HR-yksikkö 68 750 € (1,25 htv), sivistystoimiala 11 000 € (0,2 htv), tekninen toimiala 13 750 € (0,25 htv) ja strategia- ja hyvinvointiyksikkö 11 000 € (0,2 htv). Valmistelukuluja kertyi lisäksi erilaisista työvälineistä, ohjelmistoista ja niihin liittyvistä lisensseistä, liittymistä, etäpisteiden verkkojen rakentamisesta, muutto ja vuokrakuluista, HR-integroinneista ja henkilöstökonversioista, konsultaatiopalveluista, hankerahoituksesta ja osallistumismaksuista erilaisiin seminaareihin. Kaiken kaikkiaan näihin on käytetty yhteensä 200 060 €. Valmistelukustannuksiin laskettavia kuluja kertyy lisää vuonna 2025, järjestelmissä ilmenneistä ennakoimattomista lisämäärittelyistä, jotka liittyvät valtion ja työllisyysalueen järjestelmien yhteensovittamiseen.

Toimialan toimintamenot jäivät 0,7 M€ talousarviota pienemmiksi. Henkilöstökulut alittuivat noin 0,2 M€. Järjestelyerien palkankorotukset kohdentuivat merkittävästi toimialalle ja nostivat henkilöstökustannuksia ennakoitua enemmän. Vastaavasti kuitenkin viivästyneet ja toteuttamatta jääneet rekrytoinnit mahdollistivat henkilöstösuunnitelmaan perustuvassa talousarviossa pysymisen. Työllistämispalkkoihin varattua määrärahaa jäi käyttämättä noin 0,16 M€ sivukuluineen.

Kaavoitusyksikössä Yyterinniemen osayleiskaavan ja Meri-Porin asemakaavahankkeiden edistäminen vuoden 2024 aikana edellytti useiden laajojen selvitysten laatimista ja tilaamista konsulttitoimistoista. Kaavahankkeiden edistäminen tämän vuoden aikana on ollut tärkeää, koska osa aiemmin laadituista selvityksistä uhkaa vanhentua, ellei kaavahankkeita saada kohtuullisessa ajassa edistymään seuraavaan vaiheeseen. Lisäksi Tahkoluodon osayleiskaavan edellyttämät geotekniset selvitykset on tarkoitus toteuttaa loppuvuoden 2024 ja alkuvuoden 2025 aikana. Tästä toimenpiteestä oli ennakolta keskusteltu kaupunginhallituksen kanssa ja hankintapäätös tehtiin elinvoima- ja ympäristölautakunnassa 16.10.2024 (§ 115). Vuodelle 2024 näistä Tahkoluodon selvityksistä tuli lisäkustannusta noin 0,1 M€.

Porin yhteistoiminta-alueen ympäristöterveysjaosto päätti vuonna 2024 alueen pieneläinpäivystyksen hankinnasta. Elokuun lopussa päättyneen sopimuksen jälkeen tehtiin uusi hankintasopimus kilpailutuksen voittaneen Evidensia Eläinlääkäripalvelut Oy:n kanssa. Uudella sopimuskaudella palvelun hinta on 556 800 euroa vuodessa, kun se aikaisemmin oli 200 000 euroa vuodessa. Uusi sopimus on ollut voimassa syyskuun 2024 alusta alkaen ja se kestää vuoden 2026 loppuun saakka. Uuden sopimuksen myötä menolisäys loppuvuoteen oli 119 000 €.

Kesäkuussa järjestetty SuomiAreena-tapahtuma aiheutti myös vuonna 2024 paineita kustannuspaikkansa määrärahan ylitykseen, sillä kohonneet tuotantokustannukset sekä ajankohdan muutoksesta johtuvat markkinointiponnistelut lisäsivät ylitystarvetta. Ylitys oli 0,04 M€.

Näistäkin yksittäisistä menolisäyksistä huolimatta toimialan palvelujen ostot jäivät 0,27 M euroa pienemmiksi talousarvioon verrattuna. Kasvupalveluiden palveluiden ostoista jäi 0,1 M€ käyttämättä, samoin ympäristösuunnitteluyksikön hankemenot jäivät 0,1 M€ arvioitua pienemmiksi. Joukkoliikenteen palvelujen ostoihin varatuista määrärahoista jäi käyttämättä 0,3 M€ lippu-, maksu- ja informaatiojärjestelmien kustannusvarauksia ja liikenteen ostokustannusvarauksia.

Toimialan avustuksiin varatuista määrärahoista jäi käyttämättä 0,18 M€. Työllisyyspalveluiden kesätyöpaikkatuesta jäi käyttämättä 0,1 M€. Työllisyydenhoidon Pori-lisää maksettiin järjestötoimijoille ja hyvinvointialueelle, jotta ne voivat tarjota palkkatuella työllistetyille korkeampaa työaikaa kuin mihin valtion tuki olisi riittänyt. Tämä on ollut kannattavaa, koska yli 80-prosenttinen työaika on nostanut pois kunnan maksuosuuslistalta. Määräraha oli 0,35 M€ ja siitä jäi käyttämättä n. 33 000 €. Pori-lisän käyttö loppuvuoden 2024 aikana vähentyi jonkin verran, koska 2.9.2024 jälkeen ei myönnetty enää uusia lisiä. Palkkatukilainsäädäntö muuttui tuolloin ja käytännössä muutti tukityöllistämisen kuntiin sekä kuntalisän maksamisen järjestösektorille kannattamattomaksi kunnalle. Samoin kasvupalveluiden hankeavustuksista jäi 25 000 € jakamatta, yksi hankeavustus keskeytettiin kesken v. 2024 ja yhden hankeavustuksen päätösehdotus hylättiin.

Aineet, tarvikkeet ja tavarat-tiliryhmässä jäi käyttämättä 0,06 M€, kun työllisyyspalveluiden työpajojen kalusto- ja rakennusmateriaalihankintoja ei tehty loppuvuodesta enää täysimääräisesti.

Toimintakate toteutui talousarviota paremmin (toteuma 91,28 %). Talousarvion toimintakate oli -19 051 023 euroa ja toteutunut toimintakate oli -17 390 654 euroa. Määrärahaa jäi käyttämättä 1 660 369 euroa.

 

Investointimäärärahojen käyttö

Joukkoliikenteen pysäkkitolppien aikataulunäyttöinvestointi eteni suunnitellusti vuonna 2024. Axentia Technologies toimitti Kauppatorille kaksi 31,2-tuumaista pystynäyttöä, joissa esitetään seuraavien Kauppatorilta lähtevien vuorojen linjatunnukset, määränpäät, lähtölaiturit ja paikannukseen perustuvat lähtöaikaennusteet. Satasairaalan, kaupunginsairaalan ja keskustan tärkeimmille pysäkeille toimitettiin seitsemän 13-tuumaista vaakanäyttöä, joilla esitetään pysäkin seuraavan viiden vuoron linjatunnus, määränpää ja paikannukseen perustuva lähtöaikaennuste.

Työpajojen investointimäärärahat käytettiin täysimääräisesti ajoneuvon hankintaan sekä Porin karhureitin reittirakenteiden ja ulkokäymälöiden uusimiseen.

Kirjurinluodon investointimäärärahasta toteutettiin vuonna 2024 Kirjurinluoto-Kalafornia alueen yleissuunnitelma. Konsulttina toimi Arkkitehtitoimisto Harris & Kjisik. Kokonaisuuden hankintahinta oli 46 000 euroa. Tavoitteena oli parantaa alueen yleisilmettä, toimivuutta ja kehittää kansallisen kaupunkipuiston arvoja. Suunnitelman tavoitteena oli myös koko alueen maankäytön tehostaminen ja kehittäminen vapaa-ajantoimintojen ja matkailun näkökulmasta sekä vesistön ja suistoalueen parempi hyödyntäminen huomioiden.

Yyterin kehittämiseen oli varattu yhteensä 0,35 M€ Yyterin elinkeinoelämää tukeviin investointeihin. Yyterin aukion yleissuunnitelmaa toteutettiin muun muassa uudella jäte- ja varastointialueella, pysäköintialueen viher- ja rajaussuunnitelmalla, jätteiden käsittelyn suunnitelmalla sekä sähkölatauspisteellä varustetulla pyöräparkilla. Entisen Meriravintolan tontilla toimi kesällä 2024 konttiravintoloita. Konttialuetta parannettiin toiminnallisesti muun muassa köysiaidoilla ja uusilla kalusteilla sekä jätehuollon tehostamisella. Herrainpäivien vesi- ja viemäriliittymäprojekti eteni myös suunnitellusti. Uuden vierailukeskuksen sisätiloihin toteutettiin erilaisia informatiivisia ja visuaalisesti näyttäviä sisältöjä, joiden avulla alueen luontoa ja retkeilymahdollisuuksia tehdään näkyväksi.

Toimialan investointeihin oli varattu yhteensä 0,48 M€. Määrärahasta käytettiin 0,44 M€. Määrärahaa jäi käyttämättä 0,04 M€.

Elinvoima- ja ympäristölautakunnan alaisten toiminnallisten ja taloudellisten tavoitteiden toteutumisesta on kooste esityslistan liitteenä. Lisäksi liitteenä ovat laskutus- ja perintäohjeiden mukaisesti koonti luottotappiokirjauksista ajalta 1.10.2022-30.9.2023 sekä selonteko sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan järjestämisestä.

Ehdotus

Esittelijä

  • Lauri Kilkku, toimialajohtaja, elinvoima- ja ympäristötoimiala, lauri.kilkku@pori.fi

Elinvoima- ja ympäristölautakunta päättää merkitä vuoden 2024 tilinpäätöksen tiedoksi.

Päätös

Merkittiin tiedoksi.


Muutoksenhaku

Päätöksestä ei kuntalain 136 §:n perusteella saa tehdä oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta.