Perustelut
Taustaa
Porin kaupungin elinvoima- ja ympäristölautakunta päätti 20.9.2023 § 105 myöntää Länsi-Suomen Romanit ry:lle Le phallo butti! Ota työstä kiinni! -hankkeen omarahoitusosuuteen hankeavustusta työllisyyspalveluiden lausunnon mukaisesti. Kaupungin rahoitusosuudeksi koko hankeajalle on hyväksytty 30 797 euroa.
Hakemuksessa mainittiin, että hankkeen piti alkaa alun perin tammikuussa 2023, mutta hanke alkoi 1.9.2023. Hankkeen kesto oli hakijan mukaan edelleen kuitenkin 2,5 vuotta ja hankkeen piti päättyä 28.2.2026. Hakijaa pyydettiin toimittamaan uusi hakemus päivitetyillä tiedoilla, mm. toteuttamisajankohdan ja haettavan avustussumman osalta. Täydennetyssä hankehakemuksessa haettiin rahoitusta ajalle 1.3.2023 - 28.2.2026. Kaupungin omavastuuosuudeksi koko hankeajalle hyväksyttiin 30 797 euroa. Summa jaettuna 30 kuukaudelle oli 1027 euroa / kuukausi. Näin ollen hyväksytty avustussumma oli vuonna 2023: 4108 euroa, vuonna 2024: 12 324 euroa ja vuonna 2025: 12 324 euroa. Avustusta jäisi vielä 2054 euroa vuodelle 2026.
Porin kaupungin hankeavustusta maksettiin Länsi-Suomen Romanit ry:lle lokakuun 2023 ja maaliskuun 2024 välisenä aikana yhteensä 7189 euroa.
Länsi-Suomen Romanit ry lähestyi Porin kaupunkia ja ehdotti palaveria liittyen hankkeen keskeytymiseen 27.3.2024. Kaupungin yhteyshenkilö pyysi tilanteesta kirjallista selvitystä, joka saapui sähköpostitse 8.4.2024.
Keväällä 2024 Fingerroosin säätiö on yhtenä hankkeen osapuolena todennut, että hankkeen onnistuneelle toteuttamiselle ei ole edellytyksiä ja ovat siksi päätyneet irtautumaan hankkeesta. Tämän seurauksena myös muut hankkeen osapuolet Diak ja Keski-Suomen ELY-keskus päätyivät purkamaan hankesopimuksen ja hankkeen toteutus keskeytyi.
ELY-keskuksen päätös tuen takaisinperinnästä
Keski-Suomen ELY-keskus on päättänyt periä takaisin ”Le Phallo Butti! Ota työstä kiinni!” - ryhmähankkeen osatoteuttajalle maksetun tuen. Tuen maksamisen lopettamista ja takaisinperintää koskeva asia on tullut vireille Keski-Suomen ELY-keskukselle ryhmähankkeen toteuttamisen keskeydyttyä 27.2.2024. Koska ryhmähanketta arvioidaan ELY-keskuksen toimesta kokonaisuutena, ei jäljelle jäänyt hankekokonaisuus vastannut enää alkuperäisen hankepäätöksen ja siihen kuuluvan hankesuunnitelman mukaista kokonaisuutta. Jotta hanke olisi voinut jatkaa, hankkeesta olisi täytynyt jättää muutoshakemus. Muutoshakemusta ei kuitenkaan jätetty, vaan hankkeen toteuttaminen päätettiin keskeyttää 27.2.2024.
Keski-Suomen ELY-keskus kuuli kaikkia hanketoteuttajia tuen maksamisen lopettamisesta ja erikseen tuen takaisinperintäharkinnasta niiden osatoteuttajien osalta, joille oli maksettu tukea ennakon muodossa.
Hankkeen keskeytyminen ja yhden osatoteuttajan poisjäänti muodostivat hankepäätöksen tuen maksamisen edellytyksiin olennaisen rikkomuksen, koska hankkeessa tapahtui vähäistä suurempi muutos eikä muutoshakemusta tehty. Näin maksatusperusteet eivät enää täyttyneet, ja ELY-keskuksella on velvollisuus lopettaa maksatus ja ryhtyä takaisinperintään rahoituslain 33 §:n 1 momentin 6 kohdan nojalla.
Elinvoima- ja ympäristölautakunnan myöntämän avustuksen takaisinperintä
Porin kaupungin elinvoima- ja ympäristölautakunta on todennut päätöksessään 20.9.2023 § 105 seuraavasti:
“Hankeavustuksen saajan tulee noudattaa Porin kaupungin avustusperiaatteita (KH 28.9.2020 § 501, päivitetty KH 19.12.2022 § 775). Avustusperiaatteiden mukaisesti avustus voidaan periä takaisin kokonaan tai osittain, mikäli osoittautuu, ettei avustusta käytetä ehtojen mukaisesti. Hankkeen keskeytyessä yhdistyksellä on velvollisuus maksaa saamansa hankeavustus takaisin siltä osin, kun hanke jää toteutumatta. Avustuksen saaja on velvollinen raportoimaan avustuksen käytöstä ja hankkeen tuloksista viipymättä hankkeen päätyttyä sekä hanketta toteutettaessa tuomaan esiin kaupungin osallistumisen rahoitukseen. Raportointi tapahtuu päärahoittajan raportointivelvoitteen mukaisesti.” Koska hanke keskeytyi ennen päätöksen mukaista toteutumista, avustuksen kohdentumista päätöksen mukaiseen käyttötarkoitukseen ei voida osoittaa. Tämän vuoksi avustuksen myöntäjä ei voi todeta avustusta käytetyksi avustusehtojen mukaisesti.
Päätöksen avustuksen takaisinperinnästä tekee avustuksen myöntänyt toimielin, Porin kaupungin elinvoima- ja ympäristölautakunta.
Avustuksen saajalle on varattu tilaisuus tulla kuulluksi ennen avustuksen takaisinperintää koskevan päätöksen tekemistä. Hallintolain (434/2003) 34.1 §:n mukaan ”Asianosaiselle on ennen asian ratkaisemista varattava tilaisuus lausua mielipiteensä asiasta sekä antaa selityksensä sellaisista vaatimuksista ja selvityksistä, jotka saattavat vaikuttaa asian ratkaisuun”.
Länsi-Suomen Romanit ry:n toimitti vastineen Porin kaupungille annettuun määräaikaan mennessä 8.10.2025.
Porin kaupungille toimittamassaan vastineessa yhdistys pyytää, että
- Porin kaupungin elinvoima- ja ympäristölautakunta luopuu takaisinperinnästä ottaen huomioon hankkeen keskeytymisen yhdistyksestä riippumattomista syistä.
- Avustus katsottaisiin käytetyn sille myönnettyyn tarkoitukseen siltä osin kuin hanke ehti toteutua.
- Länsi-Suomen Romanit ry saa mahdollisuuden jatkaa toimintaansa ilman takaisinperinnän aiheuttamaa kohtuutonta taloudellista rasitetta.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Lauri Kilkku, toimialajohtaja, elinvoima- ja ympäristötoimiala, lauri.kilkku@pori.fi
Elinvoima- ja ympäristölautakunta päättää, että Länsi-Suomen Romanit ry:lle maksettu kaupungin hankeavustus peritään takaisin.