Tekninen lautakunta, kokous 19.8.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 131 Oikaisuvaatimus vahingonkorvauspäätökseen

PRIDno-2025-1051

Valmistelija

  • Mika Painilainen, hallintopäällikkö, tekninen toimiala, mika.painilainen@pori.fi

Perustelut

Hallintopäällikön 07.05.2025 § 39 tekemästä päätöksestä, jossa vahingonkorvausvaatimus Laamanninkatu 38:n kohdalla.tapahtuvasta liukastumisesta on hylätty, on tehty oikaisuvaatimus 21.5.2025. Oikaisuvaatimus on saapunut määräajassa Porin kaupungin kirjaamoon ja se voidaan tutkia.

HAKIJAN OIKAISUVAATIMUS  25.3.2025:

"Viittaan päätökseen, jolla Porin kaupunki on katsonut, ettei se ole vastuussa 16.2.2025 tapahtuneesta kaatumisestani Laamanninkatu 38:n kohdalla.

Vaadin, että päätös oikaistaan ja että Porin kaupunki ottaa vastuulleen vahingonkorvausvastuun katualueen liukkauden vuoksi tapahtuneesta kaatumisesta.

Perustelut: 1. Kunnossapidon laiminlyönti: Kadulla ei ollut suoritettu liukkaudentorjuntaa lainkaan 15.–16.2. välisenä aikana, vaikka sääolosuhteet olivat vaihtelevat (aurinkoa, lumisadetta ja pakkasta), mikä edellyttää erityistä huolellisuutta.

2. Kolmannen luokan asuntokadun hoito ei poista vastuuta: Vaikka katu on kolmannen kunnossapitoluokan asuntokatu, vastuu riittävästä turvallisuudesta säilyy. Kunnossapitolain mukaan kunnan on pidettävä kadut liikenteen tarpeiden edellyttämässä tyydyttävässä kunnossa. Kaatumispaikka oli jalankulkijoiden käyttämä katualue (tien ylitys), jonka kunnossapidon laiminlyönti aiheutti kaatumisen.

3. Syyn ja seurauksen yhteys: Sairausloma ja työkyvyttömyys ovat suoraan seurausta kaatumisesta, joka puolestaan johtui jäätyneestä ja hiekoittamattomasta kadusta. Kyseinen jää ei ollut normaalin sään seurausta, vaan kiinteistön sulamisvesien valumisen aiheuttamaa, johon kaupungin olisi tullut puuttua valvonnan kautta.

4. Kaupungin tietoisuus tilanteesta: Vaikka kaupunki väittää, ettei ollut tietoinen jäätyneestä kohdasta, sen valvontavastuu ei poistu. Jos liukkautta aiheuttava tekijä johtuu esimerkiksi rännivedestä, tulee kaupungin järjestää valvontaa ja ryhtyä toimenpiteisiin – erityisesti jos alue on altis toistuville ongelmille.

5. Vahingon suuruus: Vahingosta on aiheutunut huomattavaa taloudellista haittaa: lääkärikuluja, menetettyä ansiota sekä sijaisen palkkauskuluja. Toimin yksityisyrittäjänä ja työnkuvani on fyysistä (elämyspalvelut eläinten kanssa sekä kauneudenhoito). Pyydän, että päätös korvausvastuun puuttumisesta kumotaan ja kaupunki velvoitetaan korvaamaan aiheutuneet vahingot."

 

PORIN KAUPUNGIN VASTAUS HAKIJAN OIKAISUVAATIMUKSEEN:

Vahingonkorvausasioissa lähtökohtana on, että jokainen joutuu kantamaan kärsimänsä vahingon haitalliset seuraukset itse, ellei jokin erityinen oikeusperiaate perusta oikeutta korvauksen saamiseen toiselta. Tässä tapauksessa ainoa mahdollinen oikeusperuste on vahingonkorvauslain (412/1974) 2 luvun 1 §:n 1 momentin säännös, jonka mukaan se, joka tahallisesti tai tuottamuksesta aiheuttaa toiselle vahingon, on velvollinen korvaamaan sen. Oleellista ja keskeistä tässä nimenomaisessa korvausasissa on se, että juridisesti kyse on tuottamusvastuusta. Vahingonkorvauslain tuottamusvaatimuksesta johtuen pelkkä kadun huono kunto ei vielä aiheuta korvausvastuuta tienpitäjälle.          

Tontinomistajan velvollisuutena on kuitenkin pitää tontin kohdalla oleva jalkakäytävä käyttökelpoisena poistamalla jalankulkua haittaava lumi ja jää sekä huolehtia liukkauden torjumisesta jalkakäytävällä ja liukkauden torjumiseen käytetyn kiviaineksen poistamisesta jalkakäytävältä. Lisäksi tontinomistajan velvollisuutena on tarvittaessa poistaa jalkakäytävälle tai sen vierelle kertyneet lumivallit sekä pitää jalkakäytävän viereinen katuoja ja sadevesikouru lumettomana ja jäättömänä.

Selvityksen mukaan torstaina 13.2.2025 oli aurinkoinen päivä. Illalla noin 19 aikoihin alkoi lumisadekuuro, joka loppui kello 20. Tämän jälkeen satoi vielä 1 cm lunta, ei toimenpiteitä. Ilman lämpötila oli -3 - -7 astetta. Perjantaina 14.2.2025 oli aurinkoinen päivä, ajoteitä hiekoitettiin. Lämpötila oli -4 -  -7 astetta. Lauantaina 15.2.2025 oli aurinkoinen päivä, aamulla satoi lunta Meri-Porissa. Lämpötila oli -5 - -10 astetta.  Laamanninkatu on kolmannen kunnossapitoluokan asuntokatu, jonka luokituksen saaneita katuja hoidetaan vähiten. Asuntokatuja hiekoitetaan pääasiassa autoliikennettä varten, joten niitä ei hiekoiteta niin kuin pyöräteitä. Aluetiemestarit kävivät vahinkopaikalla 18.2. Asfaltti oli pääasiassa näkyvissä ja Laamanninkatu 38 talon ränneistä oli valunut vettä, joka oli jäätynyt osittain tielle. Siitä ei ollut tietoa ja näin ollen siihen ei ole voitu reagoida.

Porin kaupungilla on kunnossapidettäviä katuja ja teitä yhteensä n. 550 km, kevytväyliä n. 310 km ja kaupungin hoidossa olevia yksityisteitä n. 100 km.  Käytännössä on täysin mahdotonta, että kaupungilla olisi reaaliaikainen tieto koko hoidettavan, eli n. 1000 km:n katu- ja liikenneverkoston kunnosta.  Jotta tienpitäjä voi nopeasti reagoida tiestön kunnossapito- ja korjaustarpeisiin, edellyttää se myös kaupungin omien työntekijöiden lisäksi kaupunkilaisten, tienkäyttäjien ja tontinomistajien aktiivista ilmoittamista havaitsemistaan puutteista tienpitäjälle. On myös huomioitava, että kunnossapitolain mukaan tontinomistajan velvollisuuteen kuuluu mm. torjua tontilla olevan rakennuksen syöksytorvista katualueelle valuneen veden aiheuttamaa liukkautta.

Tässä nimenomaisessa tapauksessa kaupunki ei ollut tietoinen, että vahinkopaikalla talon ränneistä oli valunut vettä, joka oli yöllä jäätynyt osittain tielle, eikä näin ollen siihen voitu reagoida. Vahinkoajankohta oli sunnuntai 16.2.2025 kello 01:00. 

Hakijan ilmoituksessa ei ole myöskään käynyt ilmi oliko hän varustautunut asianmukaisilla jalkineilla vahinkoajankohdan olosuhteisiin saavuttuaan yöllä takaisin kyläpaikkaansa. Vahinko olisi todennäköisesti ollut kokonaan vältettävissä, jos hän olisi varautunut riittävästi liukkauteen käyttämällä olosuhteisiin sopivia jalkineita ja noudattanut erityistä varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi.

Edellä mainitun perusteella Porin kaupunki katsoo, ettei vahinko ole aiheutunut kaupungin tuottamuksesta, eikä kaupungille tienpitäjänä synny voimassa olevaan oikeuteen perustuvaa korvausvastuuta vahingosta. Tällainen vahingonkorvausvelvollisuutta koskeva erimielisyys ei ratkea hallinnollisessa muutoksenhakuprosessissa. Vahingonkärsijä voi saattaa asian yleisen tuomioistuimen käsiteltäväksi. Oikaisuvaatimus ei anna aihetta päätöksen muuttamiseen.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Markku Koppelomäki, toimialajohtaja, tekninen toimiala, markku.koppelomaki@pori.fi

Tekninen lautakunta päättää hylätä oikaisuvaatimuksen ja toteaa, ettei kaupungin kannanotto vahingonkorvausasiaan merkitse asian sitovaa ratkaisua. Vahingonkärsijä voi niin halutessaan saattaa asian käräjäoikeuden ratkaistavaksi.

Tiedoksi

Hakija