Kaupunginhallitus, kokous 31.3.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 134 Leppäkorpi 31. kaupunginosan korttelin 58 (osa) asemakaavan muutos 609 1773

PRIDno-2023-2160

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Suvi Perttula, Kaavoitusarkkitehti, suvi.perttula@pori.fi

Perustelut

Perustelut:

Kaavamuutos koskee Porin kaupungin Leppäkorpi 31. kaupunginosan korttelia 58 (osa).

Suunnittelualue on yleisten rakennusten korttelialue (Y). Kaavamuutoksella tutkitaan mahdollisuutta muuttaa käyttötarkoitusta asuinrakennusten korttelialueeksi (A). Asemakaavamuutoksen tavoitteena on tiivistää yhdyskuntarakennetta ja lisätä alueelle pysyvää asumista. Suunnittelussa otetaan huomioon alueen kulttuurihistorialliset ja maisemalliset ominaispiirteet.

Kaupunkisuunnittelu on laatinut kaavan osallistumis- ja arviointisuunnitelman (OAS).

Osallistumis- ja arviointisuunnitelmaa päivitetään tarvittaessa kaavaprosessin aikana.

Ehdotus

Esittelijä

Lauri Inna, kaupunginjohtaja, lauri.inna@pori.fi

Kaupunginhallitus päättää 

  1. ilmoittaa osallisille kaavan vireilletulosta
  2. hyväksyä kaavan MRL §63 mukaisen osallistumis- ja arviointisuunnitelman ja asettaa sen nähtäville vireilletulon ilmoituksen yhteydessä 

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.

Valmistelija

  • Suvi Perttula, Kaavoitusarkkitehti, suvi.perttula@pori.fi

Perustelut

Perustelut
Kaavamuutos koskee Porin kaupungin Leppäkorpi 31. kaupunginosan korttelia 58 (osa). Kaavamuutos on tullut vireille Porin kaupungin aloitteesta. Kaavan tavoitteena on suojella olemassa olevat rakennukset sekä lisätä alueelle asumista. Suunnittelussa otetaan huomioon alueen kulttuurihistorialliset ja maisemalliset ominaispiirteet. Asemakaavamuutoksen pinta-ala on 9804 m².

Vireilletulo
Asemakaavamuutos on tullut vireille Porin kaupungin aloitteesta kaupunginhallituksen päätöksellä 19.06.2023. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma on ollut nähtävillä 28.6.2023 -11.8. Kaavamuutoksen vireilletulosta on ilmoitettu kaupungin verkkosivuilla sekä kirjeellä osallisille. Osallistumis- ja arviointisuunnitelman nähtävilläolon aikana osalliset ja kunnan muut jäsenet ovat voineet esittää suullisia tai kirjallisia mielipiteitä kaava-aineistosta. 
Osallistumis- ja arviointisuunnitelman nähtävillä olon aikana ei jätetty yhtään mielipidettä. Ennakkolausunto saatiin DNA Oyj:ltä sekä kommentteja Porin kaupunkimittaukselta ja Elinvoima- ja ympäristötoimialan vs. ympäristösuunnittelijalta.
 
Luonnosvaihe
Asemakaavan muutosluonnos on ollut nähtävillä 09.-23.11.2023. Kaavaluonnoksen nähtävillä olosta on ilmoitettu kuulutuksella 08.11.2023 sanomalehdissä Satakunnan Kansa ja Satakunnan Viikko sekä kaupungin verkkosivuilla ja kirjeellä osallisille.

Asemakaavaluonnoksen nähtävilläolon aikana jätettiin yksi mielipide. Mielipide on kokonaisuudessaan nähtävissä kaavan asiakirjoissa Porin kaupungin asianhallintajärjestelmässä sekä koosteena luonnosvaiheen palauteraportissa, joka on kaavaselostuksen liitteenä. Palauteraportissa on annettu kaavoituksen vastine luonnosvaiheen mielipiteeseen.

Asemakaavamuutoksesta saatiin ennakkolausunnot Varsinais-Suomen ELY-keskukselta, Elinvoima- ja ympäristölautakunnalta ja Satakunnan Museolta. Ennakkolausunnot ovat nähtävissä kokonaisuudessaan kaavan asiakirjoissa Porin kaupungin asianhallintajärjestelmässä. Ennakkolausunnot on koottu luonnosvaiheen palauteraporttiin, joka on kaavaselostuksen liitteenä. Palauteraportissa on annettu kaavoituksen vastineet luonnosvaiheen ennakkolausuntoihin.
 
Tämän asemakaavan alueella tonttijako laaditaan sitovana ja erillisenä.

Asiakirjoihin sisältyy asemakaavakartta ja -selostus.

Luettelo asianosaisista on nähtävissä asiakirjoissa.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Lauri Inna, kaupunginjohtaja, lauri.inna@pori.fi

Kaupunginhallitus päättää asettaa Leppäkorpi 31. kaupunginosan korttelin 58 (osa) asemakaavan muutoksen 609 1773, päivätty 17.2.2025 nähtäväksi vähintään 14 päivän ajaksi ja pyytää siitä lausunnot tekniseltä lautakunnalta, elinvoima- ja ympäristölautakunnalta, Satakunnan museolta, Satakunnan pelastuslaitokselta, Porin Energia Oy Energiayksiköltä, Porin Energia Sähköverkot Oy:ltä, Porin Vedeltä, DNA Oyj Länsi-Suomelta ja Varsinais-Suomen ELY-keskukselta, minkä jälkeen asia tuodaan kaupunginhallituksen hyväksyttäväksi.

Tiedoksi

Kuulutus, lausuntopyynnöt ja muut asianosaiset